Hatay Ovakent Özbek ağzında fiil morfolojisi
The verb morphology in Hatay Ovakent Uzbek dialect
  1. Tez No: 703004
  2. Yazar: ASLI AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAŞİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, sözlü kültür unsurlarından Ovakent Özbek ağzında fiillerin tespit edilmesi ve incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla örneklem yöntemiyle yirmi bir metin derlemesi yapılmış ve derlenen bu metinler yazıya aktarılmıştır. Araştırma bulgularında Ovakent Özbek ağzındaki fiiller tespit edilmiştir. Ovakent Özbek ağzında kullanılan fiillerin Türkiye Türkçesi ve standart Özbek Türkçesi ile aynı kullanımına sahip yönleri ve farklılık gösteren yönleri de araştırmada tespit edilmiştir. Ovakent Özbek ağzında Kıpçak Türkçesinde kullanılan -bi olumsuzluk eki de görülür. Aynı zamanda yapılan incelemelerde yapım eklerinde kullanılan unsurların Standart Özbek Türkçesin de kullanılan eklere değil Türkiye Türkçesinde kullanılan eklerle daha çok benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Ovakent Özbek ağzındaki çalışmada şimdiki zaman ekinde Antakya ağzında kullanılan -yo ekininde kullanıldığı görülür. Bu çalışmada elde edilen sonuçlardan birisi de araştırmanın, Anadolu ağızları atlasının hazırlanmasında bir teşkil edecek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine and examine the verbs in Ovakent Uzbek dialect, one of the oral culture elements. For this purpose, twenty one were compiled by sampling method and these compiled texts were translated into writing. In the research findings, verbs in Ovakent Uzbek dialect were determined. The aspects of the verbs used in Ovakent Uzbek dialect that have the same usage and differences with Turkey Turkish and standard Uzbek Turkish have also been determined in the research. The negative suffix -bi used in Kipchak Turkish in Ovakent Uzbek dialect has also been determined. At the same time, in the examinations made, it has been determined that the elements used in the constructional affixes are more similar to the affixes used in Turkey Turkish, not the affixes used in standard Uzbek Turkish. In the study of Ovakent Uzbek dialect, it was determined that the suffix -yo which is used in the Antakya dialect as a present tense suffix is also used. One of the results obtained in this study is that the research will constitute a basis for the preparation of the Anatolian dialects atlas.