Rize ili Hemşin ağzı
The Hemshin accent in Rize
  1. Tez No: 120537
  2. Yazar: SERKAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
300 ÖZET Hemsin Türkmenleri, iki yüz bine yakın nüfuslarıyla Rize ilinin bazı köylerinde yaşayan bir topluluktur. Konuştukları Hemsin ağzı ise Türkiye Türkçesinin bir alt birimidir. Ayrıca Kartuk lehçeleri olan Özbekçe ve Uygurca ile de fonetik ve morfolojik benzerlikler arz etmektedir. Hemsin ağzının fonetik ve morfolojisi Rize'de konuşulan diğer komşu ağızlarla genel benzerlikler gösterir. Yine de Hemsin ağzının bazı karakteristik özellikleri onu diğerlerine nispeten daha özgün bir forma bürümektedir. Örneğin“d, p, c, k”ünsüzlerinin varlığı ve“ı, ü”ünlülerinin yokluğu gibi. Ayrıca, diğer bir takım özgün morfolojik yapılarıyla Hemsin ağzının bu çalışmada bir“keskin ağız”olduğu tezi öne sürülmüştür. Çünkü, şimdiki zaman ekinde görülen diftonglaşma gibi bazı özelliklere haizdir. Bu çalışma, Hemsin ağzını konuşan yirmi üç kişinin, ses kaydı yapılmış olan diyalogları ve kelime kullanımlarının analizine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
301 SUMMARY Hemshins are a Turkic community diffused among the some Turkish villages in Rize with a population nearly 200.000. The Turkish accent they spoke is included in the Turkish of Turkey. It has also morphological and phonetical similarities with The Uzbek and Uighur named as Karluk dialects of Turkish language. The phonetic and the morphologie of the Hemshin accent is spoken by a small group of Turkmens in Eastern Black Sea region shows general similarities with the other neighbor accents in Rize. Nevertheless, some characteristics of Hemshin accent makes it more orginal than the others such as to include“d, p, c, k”consonants as well as to lack of“ı, ü”vocals. Besides, in this study it is claimed that The Hemshin accent is a“stronger accent”when it was compared with the others. Because it is also includes some morphological characteristics such as diphthongs in affix of The Simle Present Tence. This study is based on the analysis of the records that are included twenty three persons dialogs they speaks Hemshin Accent.