Serbest zaman doyumu ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki: Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi örneği
The relationship between leisure time satisfaction and quality of life: Manisa Mental Health and Diseases Hospital Sample
- Tez No: 670954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ESENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde çalışanların (doktor, diyetisyen, biyolog, psikolog, hemşire, hasta bakıcı, memur, hizmetli, güvenlik),serbest zaman doyumları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi bazı değişkenlere göre incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden“betimsel ve ilişkisel tarama modeli”kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' ile birlikte 24 maddeden oluşan“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”ve 30 maddeden oluşan '' Çalışan Yaşam Kalite Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu ise, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde çalışan seçkisiz olmayan örneklem yöntemlerinden kolayda örneklem yoluyla seçilen toplam 401 (226'sı kadın ve 175'i erkek) çalışandan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde çalışan katılımcıların serbest zaman doyumu düzeylerinin en önemli faktörleri sırasıyla“fiziksel”,“eğitimsel”ve“estetik”faktörler olduğu ve bununla birlikte“sosyal”ve“psikolojik”boyutları takip ettiği tespit edilmiş,“rahatlama”faktöründe ise en az katkı sağlayan faktör olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların çalışan yaşam kalitesi düzeyleri faktörlerine bakıldığında ise; en önemli faktör ''mesleki tatmin'' boyutu olduğu tespit edilmiştir. Bunu takiben ''tükenmişlik'' alt boyutu ve ''eş duyum yorgunluğu'' olduğu tespit edilmiştir. Toplam puanlar üzerinden katılanların genel doyum düzeyleri orta seviyede, genel yaşam kalitesi düzeyi ise düşük olduğu tespit edilmiştir. Yapılan t-testi sonuçları neticesinde cinsiyet değişkeni açısından serbest zaman doyum düzeylerinde bir farklılık tespit edilmemiştir. Bununla birlikte çalışan yaşam kalitesi açısından da cinsiyet değişkeninde farklılık olmadığı tespit edilmiştir. MANOVA testi sonuçları incelendiğinde serbest zaman doyumun, çalışan yaşam kalitesi üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon testi sonuçları Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde çalışan gönüllü katılımcıların serbest zaman doyum düzeyleri ile çalışan yaşam kalitesi arasında önemli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları ve literatür ile birlikte, serbest zaman doyum ve çalışan yaşam kalitesi arasında güçlü bir bağ olduğu düşünülmektedir. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde çalışanların serbest zaman doyum ve çalışanların yaşam kalitesi düzeyleri belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmanın kurumlara sağlık çalışanları için serbest zaman etkinliklerinin düzenli olarak kurumlarında yapılabilmesi adına spor bilimleri fakültesi ile protokol imzalanarak istihdamın yaratılması önerilmektedir. Kuruluşta çalışanlara ve literatüre önemli katkıları olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between leisure time satisfactions and quality of life of the employees (doctor, dietitian, biologist, psychologist, nurse, caregiver, officer, servant, security) in Manisa Mental Health and Diseases Hospital according to some variables and to determine the relationship between them. In the research, one of the quantitative research methods“descriptive and relational survey model”was used. The“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Leisure Time Satisfaction Scale”consisting of 24 items and“Employee Quality of Life Scale”consisting of 30 items were used as data collection tools. The sample group of the study consists of a total of 401 (226 woman and 175 man) employees selected through easy sampling among non-random sampling methods working in Manisa Mental Health and Diseases Hospital. The findings obtained show that the leisure time satisfaction of the participants working in the Manisa Mental Health and Diseases Hospital is the most important factors, respectively,“physical”,“educational”and“aesthetic”factors, and while following the“social”and“psychological”dimensions, the“relaxation”factor It was determined that it was the least contributing factor to leisure time satisfaction for the participants. Considering the factors of the working quality of life of the participants; It has been determined that the most important factor is the“professional satisfaction”dimension. Subsequently, it has been determined that there are“burnout”sub-dimension and“mate fatigue”. It was determined that the general satisfaction level of the participants based on the total scores was medium, and the general quality of life level was low. The t-test results did not detect any difference in leisure time satisfaction levels in terms of gender variable. However, it was found that there was no difference in the gender variable in terms of working life quality. When the results of the MANOVA test were examined, it was found that satisfaction with leisure time had an effect on the quality of life of the worker. Correlation test results It has been determined that there is a significant relationship between the leisure time satisfaction levels of volunteer participants working at the Manisa Mental Health and Diseases Hospital and the working quality of life. Along with the study results and literature, it is thought that there is a strong link between leisure time satisfaction and working quality of life. It is recommended to create employment by signing a protocol with the faculty of sports sciences in order to ensure regular leisure time activities for healthcare workers in this study, which is carried out to determine the leisure time satisfaction of the employees at the Manisa Mental Health and Diseases Hospital and the quality of life of the employees. It is thought that it will make significant contributions to the employees in the organization and to the literature.