Palas ovasındaki sebze üretiminin çevresel etkileri ve çözüm önerileri
Environmental impacts of the vegetable production in Palas basin and recommending solutions
- Tez No: 670955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KARAÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışmasında, Kayseri'de bulunan Palas Ovası'ndaki sebze üretiminin çevresel etkilerinin araştırılması ve bu etkilerin azaltılması konusunda farklı çözüm önerileri sunulmuştur. Küresel ısınma, ötrofikasyon ve asidifikasyonun çevresel etkilerini incelemek için beşikten kapıya yaklaşımıyla Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) metodu kullanılmıştır. Buna ek olarak; bölgenin erozyon potansiyeli, tarımda su tüketimi ve enerji verimliliği araştırılmıştır. Son olarak; üreticiler tarafından kullanılan tarım ilaçlarının çevresel risk analizi değerlendirilmiştir. Palas Ovası'nda tarım yapan üç organik ve üç konvansiyonel üretici seçilerek yüz yüze anket çalışmaları yapılmış ve bu üreticiler tarafından uygulanan tüm tarım yöntemleri kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; organik üreticilerin genel çevresel etkilerinin konvansiyonel üreticilere göre daha az olduğu ve enerji verimliliğinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aşırı sulama yapan bazı üreticilerde; sulama işleminin, su ve elektrik tüketimini aynı anda kapsamasının sonucu olarak en yüksek çevresel etkiye sahip olan kültürel uygulama olduğu görülmüştür. Ayrıca bazı üreticilerde aşırı gübre kullanımı tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak; bu çevresel etkileri azaltmak için farklı senaryolar geliştirilmiştir. Bu çalışma, YDA yaklaşımının tarımın çevresel etkilerini belirlemede ve çözüm üretmede etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the environmental effects of vegetable production in the Palas Basin in Kayseri were investigated and solutions were recommended. Life Cycle Assessment (LCA) from cradle to farm gate was used to evaluate the global warming potential, acidification and eutrophication impacts. In addition, erosion potential of the region, water consumption and energy efficiency of the farming were calculated. Finally, environmental risk analysis of pesticides was carried out. Three organic, three conventional farmers in the Palas Basin were selected and face-to-face surveys were conducted and all their farming methods were recorded. The overall environmental impacts of organic farmers were less than the conventional farmers and the energy efficiency was higher among organic farmers. The amount of water used was very high in some farms which placed irrigation as the highest impact agricultural process both because of the water and electric consumption. Also in some farms excessive use of fertilizers was recorded. We also evaluated different scenarios to decrease these environmental impacts. This study shows that the LCA approach is an effective method in determining the environmental impacts of agriculture and to provide solutions.