Etkinlik temelli yaratıcı yazma çalışmalarının yedinci sınıf öğrencilerinin öykü yazma becerileri, yazma tutumları, öz düzenleme stratejileri ve motivasyonel inançlarına etkisi
The effects of creative writing activities on the writing story skills, writing attitudes, self-regulation strategies and motivational beliefs of 7th grade students
  1. Tez No: 670953
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalışmanın amacı etkinlik temelli yaratıcı yazma çalışmalarının 7. sınıf öğrencilerinin öykü yazma becerileri, yazmaya yönelik tutumları, öz düzenleme stratejileri ve motivasyonel inançlarına etkisini incelemektir. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019- 2020 öğretim yılı birinci yarıyılında Hatay ili Antakya ilçesinde yer alan bir ortaokulda 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören 67 öğrenci oluşturmaktadır. Yaratıcı yazma etkinliklerinin uygulandığı deney grubunda 33, mevcut öğretim programında yer alan etkinliklerin uygulandığı kontrol grubunda ise 34 öğrenci yer almıştır. Araştırmanın uygulama süreci 12 haftayı kapsamaktadır. Uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilerin öykü yazma becerilerini tespit edebilmek için öğrencilerden belirlenen öykü konularından biri hakkında birer öykü yazmaları istenmiştir. Yazılan öyküler“Öykü Yazma Becerisi Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin yazmaya yönelik tutumlarını belirlemek için“Yazı Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”, öz düzenleme stratejileri ve motivasyonel inançlarını belirlemek için ise“Öğrenmeye Yönelik Motivasyonel Stratejiler Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, Karışık Ölçümler için İki Faktörlü Varyans Analizi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U Testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda yaratıcı yazma etkinliklerinin, öğrencilerin öykü yazma becerileri ve yazı yazmaya yönelik tutumlarını geliştirdiği belirlenmiştir. Her iki değişken için de deney grubu ile kontrol grubu öğrencileri arasındaki farkın anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Öz düzenleme stratejileri testi; bilişsel strateji kullanımı ve öz düzenleme alt boyutlarından oluşmaktadır. Bu alt boyutlarda deney grubu ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin puanları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Motivasyonel inanç testi ise; öz yeterlik, içsel değer ve sınav kaygısı alt boyutlarından oluşmaktadır. İçsel değer alt boyutunda deney grubundaki öğrencilerin puanlarının kontrol grubundaki öğrencilerin puanlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu durum yaratıcı yazma etkinliklerinin öğrencilerin yazmaya yönelik ilgi ve yazma etkinliklerine verdikleri değeri olumlu etkilediği ve onların yazmaya yönelik içsel motivasyonlarını geliştirdiğini göstermektedir. Öz yeterlik ve sınav kaygısı puanlarında ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Uygulama sonunda deney grubundaki kız ve erkek öğrenciler arasında öz düzenleme stratejileri ve motivasyonel inançları bakımından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda yaratıcı yazma etkinliklerinin, öğrencilerin öykü yazma becerilerini, yazmaya yönelik tutumlarını geliştirdiği belirlenmiştir. Bu uygulamaların öğrencilerin öz düzenleme stratejileri ve motivasyonel inançlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of creative writing activities on 7th gradestudents' storywriting skills, writing attitudes, self-regulation strategies and motivational beliefs. Pre-test post-test control groupdesign was used in the study. The study group of the research consists of 67 students studying at the level of 7th grade in a secondary school located in the district of Antakya in the province of Hatay in the first semester of the 2019-2020 academic year. There were 33 students in the experimental group in which creative writing activities were applied, and 34 students in the control group where the activities in the current curriculum were applied. The application process of the research covers 12 weeks. In order to determine the storywriting skills of the students before and after the implementation, the students were asked to write a story about one of the determined story topics. The stories written were evaluated with the“StoryWriting Skills Scale”.“Attitudes Towards Writing Scale”was used todetermine students' attitudes towards writing, and“Motivational Strategies for Learning Scale”was used todetermine self-regulation strategies and motivational beliefs. In the analysis of the data, t test, Two Factor Analysis of Variance for Mixed Measures, Wilcoxon Signed Ranks Test, Mann Whitney U Test and ANCOVA tests were used. As a result of the study, it was determined that creative writing activities improved students' story writing skills and their attitudes towards writing. It was concluded that the difference between the experimental group and the control group students was significant for both variables. Self-regulation strategies test; It consists of cognitive strategy use and self-regulation sub-dimensions. In these sub-dimensions, there was no significant difference between the scores of the students in the experimental group and the control group. Motivational belief test; It consists of self-efficacy, intrinsic value and test anxiety sub-dimensions. In the intrinsic value sub-dimension, it was determined that the scores of the students in the experimental group were statistically significantly higher than the scores of the students in the control group. This shows that creative writing activities positively affect students' interest in writing and the value they give to writing activities and improve their intrinsic motivation for writing. There was no significant difference in self-efficacy and test anxiety scores. At the end of the application, no significant difference was observed between male and female students in the experimental group in terms of self-regulation strategies and motivational beliefs. In line with these results, it was determined that creative writing activities improved students' storywriting skills and their attitudes towards writing. It has been observed that these practices positively affect students' self-regulation strategies and motivational beliefs.