Propriyosepsiyon araştırmalarıyla çağdaş dans koreografisi üretimi
The creation of contemporary dance choreography through proprioception researches
- Tez No: 670964
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE ULUGÜN TUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Propriyosepsiyon; dans eğitiminde, hareket üretim araştırmalarında, koreografi çalışmalarında iskelet-kas sistemi ile nöromüsküler sistem arasındaki sıkı ilişkiyi gösteren bir alan olması nedeniyle önemli bir yer tutmaktadır. Propriyoseptif duyum sayesinde beden, hem kendi kendisine bağlantısal ve bütünsellik açısından bir referans oluşturmakta hem de etrafındakilerle bu bağlantı ve bütünselliği duyumsayabilmektedir. Bedende duyumsamadan harekete giden süreçte bedensellik hissi, beden-mekan ilişkisinde konum hissi, pozisyon hissi ve postür, fonksiyonel stabilite, koordinasyon ve dengenin sağlanmasında oldukça önemli bir rol oynayan propriyosepsiyon; bu nedenle dans sanatı alanının temel konularından biri olarak ele alınabilir. Bu tez/eser metni, sinir sistemine bağlı somatosensori sisteminin bir parçası olan propriyosepsiyon sistemi üzerinden şu konulara bakmaktadır: Beden sahipliği hissi; görsel girdi olmadan konum hissi, pozisyon hissi, postür, koordinasyon ve denge. Duyumsama hareket ilişkisinde propriyosepsiyona odaklanarak, priyosepsiyonla ilişkili bu dinamiklerin hislerin bedenselleşmesine ve hislerin fizikalitesine nasıl etki ettiğine eğilmektedir. Bedende duyumsama, his, hareket ilişkiselliğine propriyosepsiyon sistemine referansla bakmaktadır. Araştırmayı yaparken toplumsal alanlarda artan şiddet ve korku ortamının ve bedenin çevrili olduğu sosyo-kültürel, politik ve ekonomik dinamiklerin, propriyoseptif duyuma atfedilen fiziksel duyumsama ve his olanaklarını nasıl etkilendiğini düşünmeme neden oldu. Bu bağlamda, farklı kamusal alanlardaki gündelik karşılaşmalardan, gözlemlerden, kolektif buluşmalardan, kişisel sohbetlerden, toplumsal tezahürlerden hisler toplamaya başladım. ''Hisler Arşivi: İstanbul'', yaşadığım şehir olan İstanbul'da kamusal alandan topladığım bu hislerin propriyosepsiyon sistemine referansla; farklı birikimlerden gelen farklı hareket kalitelerine sahip dört bedende nasıl bedenselleştiği, hareket ettiği, dönüştüğü üzerine yaptığım eser çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Proprioception occupies an essential place in dance education, movement researches and choreographic studies with its intensive and close relationship between skeleto-muscular and neuro-muscular system of body. Owing to proprioception, body feels self-connectivity and sense of wholeness and it also feels the connectivity and as a relational part of its environment. In the process from the sensation to the movement, proprioception; with its crucial role on embodiment, sense of position in relation to self and space, control of posture, functional stability, coordination and balance; can be mentioned as a constitutive element in the art of dance. In regard to proprioception system as a part of somatosensory system of nervous system, this thesis looks these topics: Body ownership, sense of location, posture, coordination and balance in the lack of sight. It focuses on the importance of proprioception in relation between sense and movement; and researches on how these topics related to proprioception can influence embodiment and physicality of the feelings. During my research, the context of increasing violence and fear in societal spaces made me think deeper on how surrounding socio-cultural, political and economic dynamics affects the physicality and the sense of feelings; which attributes to proprioception. In this context, I started to collect feelings from daily encounters, observations, collective meetings and gatherings, societal manifestations in public spaces of my city, Istanbul. ''Archive of Feelings: Istanbul'' is the stage performance in which I research on how these feelings are embodied, how these feelings move and transform in and through the four bodies coming from different backgrounds and having different movement qualities.