Semazenlerin aktif ve pasif dizleri arasındaki farkın kuvvet, propriyosepsiyon ve kinestezi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the difference between active and passive knee of whirling dervishes in terms of strength, proprioception and kinesthesia
  1. Tez No: 1016265
  2. Yazar: BERAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Propriyosepsiyon, kinestezi ve kas kuvveti alt ekstremite fonksiyonlarının sürdürülmesinde önemli rol oynayan parametrelerdir. Tekrarlayıcı motor aktivitelerin proprioseptif sistem ve kas performansı üzerinde adaptif değişikliklere yol açabileceği bilinmektedir. Sema performansı sırasında alt ekstremitelerin farklı fonksiyonel roller üstlenmesi, aktif ve pasif dizler arasında nöromüsküler farklılıklar gelişebileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada profesyonel semazenlerde aktif ve pasif dizler arasında kas kuvveti, propriyosepsiyon ve kinestezi parametrelerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya aynı ekip içerisinde profesyonel olarak sema icra eden 16 erkek semazen dahil edildi. Aktif diz, sema sırasında yük taşıyan ve rotasyonun merkezinde yer alan diz olarak; pasif diz ise dengeyi destekleyen diz olarak değerlendirildi. Diz fleksiyon ve ekstansiyon kas kuvvetleri izokinetik dinamometre ile değerlendirildi. Propriyosepsiyon değerlendirmesinde eklem pozisyon hissi testi ve pasif hareket algılama testi kullanıldı. Ölçümler aktif ve pasif dizler için ayrı ayrı kaydedildi ve eşleştirilmiş istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Çalışma sonucunda aktif dizde fleksiyon tepe tork değerleri pasif dize göre daha yüksek bulundu (p=0.007) ve benzer şekilde fleksiyon toplam iş değerlerinin de aktif dizde anlamlı olarak arttığı görüldü (p=0.009). Pozisyon hissinin değerlendirildiği 35° fleksiyon açısında aktif dizin hata değerlerinin pasif dize göre daha düşük olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0.022). Asimetri analizinde aktif diz lehine yaklaşık %11–12 oranında kuvvet asimetrisi bulundu. Elde edilen bulgular, uzun süreli sema pratiğinin alt ekstremite kas performansı ve propriyoseptif fonksiyon üzerinde taraf spesifik nöromüsküler adaptasyonlara yol açabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma, semazenlerde aktif ve pasif diz kavramı çerçevesinde kas kuvveti, propriyosepsiyon ve kinestezi parametrelerini birlikte değerlendiren sınırlı sayıdaki çalışmalardan biri olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Proprioception, kinesthesia, and muscle strength are important parameters involved in maintaining lower extremity functions. Repetitive motor activities are known to induce adaptive changes in the proprioceptive system and muscle performance. During sema performance, the lower extremities assume different functional roles, which may lead to neuromuscular differences between the active and passive knees. The aim of this study was to compare muscle strength, proprioception, and kinesthesia parameters between the active and passive knees in professional whirling dervishes. Sixteen male whirling dervishes performing sema professionally within the same team were included in the study. The active knee was defined as the knee bearing the load and serving as the center of rotation during sema performance, whereas the passive knee was considered the knee supporting balance. Knee flexion and extension muscle strength were evaluated using an isokinetic dynamometer. Joint position sense and passive motion perception tests were used for proprioception assessment. Measurements were recorded separately for the active and passive knees and analyzed using paired statistical methods. The results demonstrated that flexion peak torque values were significantly higher in the active knee compared to the passive knee (p=0.007). Similarly, flexion total work values were also significantly increased in the active knee (p=0.009). At the 35° flexion angle, where joint position sense was evaluated, the error values of the active knee were lower than those of the passive knee, and this difference was statistically significant (p=0.022). Asymmetry analysis revealed approximately 11–12% strength asymmetry in favor of the active knee. The findings suggest that long-term sema practice may lead to side-specific neuromuscular adaptations in lower extremity muscle performance and proprioceptive function. This study is important as one of the limited studies evaluating muscle strength, proprioception, and kinesthesia together within the framework of the active and passive knee concept in whirling dervishes.