Propriyosepsiyon ve denge kontrolü ile el ikinci ve dördüncü parmakların uzunluk oranı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between proprioception and balance control with second to fourth digit ratio
- Tez No: 804993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAİSMAİLOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hamilelik döneminde fetüsün maruz kaldığı testosteron hormonunun beynin gelişimsel farklılaşmasında önemli rol oynadığı bilinmektedir. El ikinci ve dördüncü parmakların uzunlukları oranı (2D:4D) prenatal testosteron maruziyetini ortaya koymak için kullanılan indirekt bir yöntemdir. Düşük 2D:4D oranı yüksek prenatal testosteron seviyesine maruz kalındığını göstermektedir. Literatürdeki birçok çalışma 2D:4D parmak oranı ile spor performansları arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışmaların büyük bir kısmı mücadele, motivasyon, risk alma ve maksimal oksijen tüketimi gibi alanlarda yoğunlaşmıştır. Diğer taraftan hemen hemen tüm spor dallarında önemli rol oynayan denge kontrolü ve propriyosepsiyon hakkında 2D:4D parmak oranı ile olan ilişkiye yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır.Tüm bu bilgiler doğrultusunda tasarladığımız çalışmada, prenatal testosteron maruziyetinin indirekt göstergesi olan 2D:4D parmak oranı ile propriyosepsiyon ve denge kontrolü arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda aktif sporla uğraşmayan, 20-26 yaş aralığında sağlıklı 40 erkek gönüllü öğrenci ile çalışılması planlanmaktadır. Gönüllülerin 2D:4D oranını belirlemek için elleri bir tarayıcı aracılığıyla taranacak ardından sırasıyla sabit denge, dinamik denge ve propriyosepsiyon testleri uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
is known that the testosterone hormone that the fetus is exposed to during the initial period plays an important role in the developmental differentiation of the brain. The ratio of second and fourth finger lengths (2D:4D) is an indirect method used to elicit prenatal testosterone screening. A low 2D:4D ratio indicates high prenatal testosterone cell exposure. Many studies in the literature show that there is a relationship between 2D:4D finger ratio and sports performances. Most of these studies have focused on areas such as struggle, motivation, risk taking and maximal oxygen consumption. No research has been found on the orientation with the 2D:4D finger ratio on balance control and proprioception, which play an important role in all other sports. examine the relationship between control. In our research, it is planned to work with 40 healthy male volunteer students between the ages of 20-26 who do not engage in active sports. Volunteers' hands will be scanned with a scanner to determine their 2D:4D preferences, followed by fixed balance, dynamic balance and proprioception testing.