Alternatif medya yaklaşımıyla dayanışma ağları
Solidarity networks through an alternative media perspective
- Tez No: 671004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN SÖZERİ ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Journalism, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnternetin ve yeni bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasının ardından, yeni alternatif medya ve politik katılım biçimleri ortaya çıkmıştır. Sosyal medya platformlarının yükselişiyle alternatif kamusal alanlar çoğalmış, bu kamusal alanlar yüz yüze ilişkiler ve bilgi iletişim teknolojileri yardımıyla kendi aralarında ve birbirleriyle ilişkilenmişlerdir. Türkiye'de de son yıllarda alternatif medyanın ve bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla bir araya gelen yerel dayanışmaların yükselişe geçtiği görülmektedir. Bu çalışma, 2021 yılının Mart ayında Covid-19 salgınından doğan mağduriyetleri azaltmayı ve yerel politik katılımı sağlamayı amaçlayan dayanışma ağlarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Following the spread of the Internet and new information and communication technologies, new alternative media and forms of political participation have emerged. With the rise of social media platforms, alternative public spaces have proliferated, and these public spaces have been linked with each other and with the help of face-to-face relations and information communication technologies. met through alternative media and information and communication technologies in recent years in Turkey, it is observed that from now on the rise of local solidarity. This study examines solidarity networks that aim to reduce the victimization arising from the Covid-19 outbreak in March 2021 and to ensure local political participation.