Türkiye'de kadınların işgücüne katılımını etkileyen sosyo-ekonomik faktörler
Socio-economic factors affecting female labor force participation in Turkey
- Tez No: 671003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kadınların işgücüne katılımı dünya üzerindeki bütün ülkeler için önem teşkil etmektedir. Toplumlar, ekonomik kalkınmaları için önemli bir unsur olan kadın işgücünün düşüklüğünün nedenlerini ve işgücüne katılımın önündeki sorunları çözme konusunda çaba göstermektedirler. Kadın erkek eşitliğini her konuda sağlamayı hedeflemek bununla yetinmeyip somut adımlar ve yaptırımlar uygulamak toplumları ileriye taşıyacaktır. Bu bağlamda kadınların işgücüne katılımını etkileyen faktörler ve kadınların işgücüne katılımını kolaylaştırmak için ulusal ve uluslararası düzeydeki yapılan düzenlemeler çalışma içinde incelenmektedir. Bu çalışmada T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün (KSGM) yürütücülüğünü üstlendiği, araştırmasını Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsünün gerçekleştirdiği 2008 ve 2014 yıllarına ait Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması Veri Seti kullanılmıştır. Analiz kısmında Doğrusal olasılık modelinden faydalanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre 40 yaş altındaki ve bütün evli kadınlar için üniversite, yüksek lisans ve doktora eğitimi almış olmak işgücüne katılımı arttırmaktadır. Kadınların erkek çocuk sahibi olması bütün kadınlar ve 40 yaş altındaki kadınlar için işgücüne katılımı kız çocuğuna sahip olmasına göre daha fazla azaltırken, bu düşüş 40 yaş altındaki kadınlarda daha yüksektir. Kadınların ataerkil normlara bakışı ile ilgili oluşturulan ataerkil indeks bütün evli kadınlar ve 40 yaş altındaki kadınlar için işgücüne katılımı azaltmaktadır. Evlilik kararının aileler tarafından alınması ve evliliğin eşlerin kendi kararı olması kadınların işgücüne katılımını azaltırken bu etki ailenin kararı alması durumunda katılımın üzerinde daha olumsuz bir etkiye sahiptir. Bütün evli kadınlar ve 40 yaş altındaki evli kadınların işgücüne katılımı hususunda evlenirken yalnızca resmi nikâhın yapılmış olması dini nikâh, resmi nikâh ve dini nikâhın bir arada yapılmasından daha olumlu etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Female participation in the labor force is essential for all countries around the world. Societies strive to identify the reasons for the low female labor force, which is an important element for their economic development. The underdevelopment problem is strongly associated with the low level of female labor force participation. Societies improve by ensuring the equality of women and men in society and taking concrete steps. In this context, the factors determining the participation of females in the labor force and the regulations made at the national and international level to facilitate female participation in the labor force are examined within the study. In this study, Domestic Violence Against Women in Turkey Survey Data Sets of released by TurkStat for the years of 2008 and 2014 are used. The linear probability model is used in the analysis stage. According to the results of the analysis, for women under the age of 40 and for all married women, having a university, master, and doctorate degree increase participation in the labor force. The fact that women have children decreases their participation in the labor force. The reduction is higher in the case of having male children. Having male children makes women more attached to the home. The patriarchal norm index created with regard to women's view of patriarchal norms reduces the labor force participation of all married women and women under the age of 40. Regarding the labor force participation of all married women and married women under the age of 40, the fact that only civil marriage is performed when marrying has more positive effects than religious marriage, civil marriage, and religious marriage together.