Alternatif bir ev arayışı: Podcast aracılığıyla diasporik kesişimselliğin sesli temsilleri
In search of an alternative home: Sonic representations of diasporic intersectionality through podcasting
  1. Tez No: 979366
  2. Yazar: SHAKIL REJA EFTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Communication Sciences, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, diasporada yaşayan kadınlar, kız çocukları ve non‑binary/queer bireyler tarafından üretilen 50 podcast kanalından amaçlı örnekleme ile seçilen 100 bölümün içeriğini diasporik kesişimsellik ve alternatif medya çerçevesinde incelemektedir. Diasporik toplulukların kimliklerini çeşitli sosyal kategoriler ve göç deneyimleri aracılığıyla nasıl deneyimlediklerini ve ifade ettiklerini anlamak çalışmanın temel amacıdır. Bu bağlamda çalışma, diasporik bireylerin kimliklerini, kültürel aidiyet, etnik köken, milliyet, cinsiyet, inanç, sosyo-ekonomik statü gibi çeşitli kesişimsel faktörler aracılığıyla nasıl yapılandırdığını ve bu kimliklerin sesli podcast ortamında nasıl temsil edildiğini keşfetmektedir. Podcast etnografisi ve yakın analitik dinleme yöntemlerinden yararlanan nitel bir içerik analizi yaklaşımıyla gerçekleştirilen bu araştırma, podcastlerin ifade, topluluk oluşturma ve kültürel koruma platformları olarak işlev gördüğünü ve diasporik üreticilerin kendilerine alternatif bir ev bulma çabalarını desteklediğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu araştırma bağlamında, başlıktaki“Alternatif Ev”ifadesi“alternatif medya”ve“ev”kavramlarını bir araya getirmektedir. 'Alternatif Ev', diasporik bireylerin ana akım medya ortamı dışında, podcast aracılığıyla kurdukları hem topluluk hem de kimlik inşa mekanını ifade eder. Diaspora, kimlik ve medya teorilerine dayanan bu çalışma, aynı zamanda, akademik literatürde yeterince ele alınmamış bir alana katkı sağlamayı da hedeflemektedir. Bu bağlamda, çalışma, podcastlerin temalarını, anlatılarını, stratejilerini ve motivasyonlarını araştırarak, diasporik bireylerin kültürel ve sosyal kimliklerini nasıl ifade ettiklerini ve sürdürdüklerini ortaya koyacaktır. Elde edilen bulgular, podcastlerin diasporik kadınlar, kız çocukları ve queer bireyler için yalnızca bir ifade aracı değil, aynı zamanda kültürel bellek, kimlik ve aidiyetin kesişiminde konumlanan dijital ve sesli bir alternatif medya mekânı olarak işlev gördüğünü ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışma,“Alternatif Ev”kavramını ortaya koyarak, diasporik bireylerin ana akım medya dışında, ses aracılığıyla kimlik inşa ettikleri, dayanışma kurdukları ve çoklu aidiyetlerini yeniden müzakere ettikleri dijital-sesli bir sığınak yarattıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the content of 100 podcast episodes, selected through purposive sampling from 50 channels produced by women, girls, and non-binary/queer individuals living in the diaspora, within the framework of diasporic intersectionality and alternative media. The primary aim of the study is to understand how diasporic communities experience and articulate their identities through various social categories and migration narratives. In this context, the research explores how diasporic individuals construct their identities through intersectional factors such as cultural belonging, ethnicity, nationality, gender, faith, and socio-economic status, and how these identities are represented within the sonic medium of podcasting. Employing a qualitative content analysis informed by podcast ethnography and close analytical listening, the study demonstrates that podcasts function as platforms of expression, community building, and cultural preservation, supporting diasporic producers in their search for an alternative home. In this regard, the term“Alternative Home”in the title brings together the notions of alternative media and home. It refers to the community-building and identity-making space that diasporic individuals construct through podcasts, beyond the confines of mainstream media. Grounded in theories of diaspora, identity, and media, this study also seeks to contribute to a field that remains under-examined in the existing academic literature. Accordingly, by analyzing the themes, narratives, strategies, and motivations of podcasts, the research reveals how diasporic individuals express and sustain their cultural and social identities. The findings show that podcasts operate not merely as tools of expression but as digital and sonic alternative media spaces located at the intersection of cultural memory, identity, and belonging for diasporic women, girls, and queer individuals. In doing so, the study introduces the concept of the“Alternative Home,”demonstrating how diasporic subjects, outside mainstream media structures, construct identity through sound, forge solidarity, and renegotiate multiple forms of belonging within a digital-sonic sanctuary.