Karamuk (Berberis crataegina) meyvesinin oksidan/antioksidan kapasite ve stenotrophomonas maltophilia üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of oxidant/antioxidant capacity of berberis crataegina and its effect on stenotrophomonas maltophilia
  1. Tez No: 671009
  2. Yazar: AYLA DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bitkiler çok eski zamanlardan beri hem ülkemizde hem dünyada tıbbi amaçlı olarak tüketilmektedir. Bu bitkilerin çoğu antimikrobiyal özellikte olup, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde ise bitkisel ilaç hammaddeleri ve ilaçların çoğunluğu bu tür bitkilerden elde edilmektedir. Bu sebeple bitkiler farmakolojik, mikrobiyolojik ve kimyasal olarak çok yönlü şekilde araştırılmaktadır. Ayrıca bu bitkilerin arasında yabani meyvelerin de bu amaçlarla kullanım yoğunluğu artmıştır. Bir yabani meyve türü olan Karamuk (Berberis crataegina) meyveleri tanen, organik asitler, yüksek oranda C vitamini ve antosiyanin içermekte olup; ateş düşürücü, kaşıntı önleyici ve diüretik etkilerinden dolayı yaygın olarak tüketilmektedir. Karamuk köklerinde bulunan berberin maddesi ve diğer alkoloidlerin antifungal, antibakteriyel ve ateş düşürücü etkilerinin olduğu bilinmektedir.Bu çalışmada, karamuk (Berberis crataegina) meyvesinin total oksidan/antioksidan kapasitesi ve Stenotrophomonas maltophilia isimli bakteriye karşı antibakteriyel özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plants have been consumed for medicinal purposes both in our country and in the world since ancient times. Most of these herbs have antimicrobial properties and have been used in the treatment of many diseases. Today, the majority of herbal medicine raw materials and medicines are obtained from such plants. For this reason, plants are studied in a versatile way, pharmacologically, microbiologically and chemically. In addition, among these plants, the use of wild fruits for these purposes has increased. Being a wild fruit type, Barberry (Berberis crataegina) fruits contain tannins, organic acids, high levels of vitamin C and anthocyanin; It is widely consumed due to its antipyretic, itching and diuretic effects. Berberine substance and other alkaloids found in barberry roots are known to have antifungal, antibacterial and antipyretic effects. In this study, the total oxidant / antioxidant capacity of the barberry (Berberis crataegina) fruit and its antibacterial properties against the bacterium Stenotrophomonas maltophilia were investigated.