Multichannel electromyography (EMG) system design for myoelectric hand prosthesis control
Miyoelektrik el protez kontrolü için çok kanallı elektromiyografi (EMG) sistem tasarımı
- Tez No: 671010
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DOĞRU, PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, tüm sistemin pratik tasarımı ile bir protez el uygulamasında elektromiyografi (EMG) için yeni bir kontrol yöntemini tanıtmaktadır. El, bir motor (el hareketinin önemli bir bölümünü düzenleyen) ve bir Myoware kas cihazı tarafından alınan sinyalleri almak ve analiz etmekten sorumlu bir mikrodenetleyici panosu tarafından kontrol edilir. Myoware cihazı kas sinyallerini kabul eder ve bunları kontrol cihazına gönderir. Kontrolör, alınan sinyalleri tasarlanan yapay sinir ağına göre yorumlar. Bu tasarımda, kas sinyalleri okunur ve bir MATLAB sistem dosyasına kaydedilir. MATLAB tarafından sinir ağı programı işlendikten sonra, çevrimiçi olarak protez ele uygulanır. Elde edilen sinyal, yani elektromiyogram, protez elin hareketini gerçek bir insan eline benzer davranışla kontrol edecek şekilde programlanmıştır. Tasarlanan sistem Gaziantep Üniversitesi'nde yedi kişi üzerinde test edildi. Ve yedi kişi için sonuçlar, test edilen kapanma ve açma hareketi başarı ortalaması 10'a 8,5 idi. Mayo kol bandının Myoware sensörlerine kıyasla yeterli sinyali olması nedeniyle, önerilen sistemde Mayo kol bandı uygulandı. Tartışılan sonuçların, önerilen nihai sistemde tatmin edici olduğu gösterilmiştir. Bu sistem, eli olmayan veya ampute bireyler için uygun, kullanışlı ve uygun maliyetli bir çözümdü. Serbest, kolay ve rahat hareket etmelerini sağlayan sistemi günlük faaliyetlerinde kullandılar.
Özet (Çeviri)
This study introduces a new control method for electromyography (EMG) in a prosthetic hand application with a practical design of the whole system. The hand is controlled by a motor (which regulates a significant part of the hand movement) and a microcontroller board, which is responsible for receiving and analyzing signals acquired by a Myoware muscle device. The Myoware device accepts muscle signals and sends them to the controller. The controller interprets the received signals based on the designed artificial neural network. In this design, the muscle signals are read and saved in a MATLAB system file. After neural network program processing by MATLAB, they are then applied online to the prosthetic hand. The obtained signal, i.e., electromyogram, is programmed to control the motion of the prosthetic hand with similar behavior to a real human hand. The designed system is tested on seven individuals at Gaziantep University. And results for seven persons the closing and opening movement tested successed average was 8.5 over 10. Due to the sufficient signal of the Mayo armband compared to Myoware sensors, Mayo armband muscle is applied in the proposed system. The discussed results have been shown to be satisfactory in the final proposed system. This system was a feasible, useful, and cost-effective solution for the handless or amputated individuals. They have used the system in their day-to-day activities that allowed them to move freely, easily, and comfortably.