İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY1058 numaralı şiir mecmuası (İnceleme, metin ve MESTAP'a göre tasnif)
Istanbul University Library of Nadir Eserler, TY1058 of poetry corpuses (Review, classification according to text and MESTAP)
- Tez No: 671012
- Danışmanlar: DOÇ. BÜNYAMİN AYÇİÇEĞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Mecmualar, içerisinde Türk kültürü ve tarihine ait birçok unsuru barındırmaktadır. İlahilerin de yer aldığı şiir mecmuaları ise önemli eserlerdendir. Bu tezin içeriğini İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY1058 Numaralı şiir mecmuası oluşturmaktadır. Çalışmamızda mecmua metninin transkripsiyonu, metnin şekil ve içerik bakımından incelemesi yer almaktadır. Bu mecmuada, 14 farklı başlıkta 103 adet şiir mevcuttur. Bunlardan 39 şiirin başlığı bulunmayıp, büyük çoğunluğu ilahilerden meydana gelmektedir. TY1058 numaralı şiir mecmuasında yer alan 33 şiirin şairi tespit edilebilmiştir. Mecmuada Âşık Ömer, Âşık Yunus/Yunus/Yunus Emre/Derviş Emre/Miskin Âşık, Bâkî, Derûnî, Eşrefoğlu Rûmî, Gelibolulu Yazıcıoğlu Mehmet, İbni Yahya, Mürîdoğlu, Niyâzî-i Mısrî, Sadıkî, Seyyid Nizam, Süleyman Çelebi, Şâkirî, Şemsedin Sivasî, Ümîdî ve mahlasları mevcut olmayan şairlerin şiirleri yer almaktadır. Bu mecmuada XIII. yüzyıldan başlayarak XIX. yüzyıla kadar yaşayan şairlerin eserleri bululunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The corpuses contain many elements belonging to Turkish culture and history. Poetry corpuses, including hymns, are among the most important works. The content of this thesis consists of Istanbul University Nadir Eserler Library, Poetry corpuses with number TY1058. In our study, the transcription of the text of the corpuses and the examination of the text in terms of form and content are included. In this corpuse, there are 103 poems under 14 different titles. Of these, 39 poems do not have titles, and most of them consist of hymns. The poets of 33 poems included in the TY1058 numbered poetry corpuse were identified. Corpuse includes the poems of Âşık Ömer, Âşık Yunus/Yunus/Yunus Emre/Derviş Emre/Miskin Âşık, Bâkî, Derûnî, Eşrefoğlu Rûmî, Gelibolulu Yazıcıoğlu Mehmet, İbni Yahya, Mürîdoğlu, Niyâzî-i Mısrî, Sadıkî, Seyyid Nizam, Süleyman Çelebi, Şâkirî, Şemseddin Sivasî, Ümîdî and poets whose pseudonyms do not exist takes. The poems in this corpuse are XIII. from the XIX. century, the works of poets who lived up to a century are found.