Marka değerinin müşterilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisi: Azerbaycan'da Türk giyim markaları üzerine bir araştırma.
The effect of brand value on customers purchasing behavior: A research on Turkish clothing brands in Azerbaijan
  1. Tez No: 671028
  2. Yazar: INSAF NIFTALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT NEVFEL ELGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tekstil ve hazır giyim sektörü, diğer sektörlerde olduğu gibi küreselleşmenin etkisiyle rekabet koşullarından dolayı zor bir dönemden geçirmektedir. Firmalar, rekabet koşullarının yaratmış olduğu zorluklar nedeniyle ayakta durabilmek için çıkış yolunu uluslararası markalar oluşturmakta buldular. Çağdaş pazarlama stratejilerinin önde gelen faktörleri: marka ve markalaşmadır. Son dönemleri incelediğimizde yöneticilerin, verimliliği ve karlılığı arttırma gayretleri ile stratejik marka yönetimi konusunu önemle dikkate almaya başladıklarını görüyoruz. Tüm sektörlerde olduğu gibi hazır giyim sektörü açısından da bu durum aynıdır. Tüketici satın alma davranışı, kapsamlı olarak incelenen bir alandır çünkü insan zihniyle yakından ilgili olan bu davranışı bir bütün olarak anlamak neredeyse imkânsızdır. Bununla birlikte bir insanın satın alma esnasında nasıl davrandığını tahmin etmek ise önceki satın alma kullanılabilir. Günümüzde tüketicilerin kahve satın alma işini bazen satıcıya ihtiyaç duyulmadan otomatik olarak gerçekleştirebilmektedir. Özellikle bir havalimanına ya da terminale gidildiğinde satıcı ile yüz yüze gelinmeden kahve makinelerinden bu içecek temin edilebilmektedir. Her satın alma kararının arkasında kültürel, sosyal, kişisel veya psikolojik faktörlere dayanan özellikler vardır. Bu faktörlerin her biri, pazarlamada kullanılabilecek boyutları içerir. Pazarlamacılar bu faktörleri bazen o kadar incelikli kullanırlar ki tüketiciler bu durumun farkına varmayabilir. Bu çalışmada, satın alma davranışları, marka kavramı, marka değeri ve marka sadakati ile ilgili literatür incelenmiş ve bir araştırma yürütülmüştür. Ayrıca çalışma alanımıza bağlı olarak Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi öğrencilerinin tercih etmiş olduğu markalar ve onların bu markalara bağımlılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Üniversite öğrencilerine ait cinsiyet, yaş, öğrenim gördükleri bölüm, gelir durumu ve bazı demografik özelliklerine göre üniversite öğrencilerinin hazır giyim markası ile marka seçimlerinin farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenecek konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The textile and ready-made clothing industry is going through a difficult period due to the competitive conditions with the effect of globalization as in other sectors. Companies have found their way out by establishing international brands in order to survive due to the difficulties created by the competitive conditions. The leading factors of contemporary marketing strategies are brand and branding. When we examine the recent periods, we see that the managers have started to take the issue of strategic brand management into consideration with their efforts to increase efficiency and profitability. As in all sectors, this situation is the same for the ready-made clothing sector. Consumer buying behavior is an area that has been studied extensively because it is almost impossible to understand this behavior, which is closely related to the human mind, as a whole. However, previous purchase can be used to predict how a person behaves at the time of purchase. Today, consumers can sometimes automatically purchase coffee without the need for a seller. Especially when going to an airport or terminal, this beverage can be obtained from coffee machines without coming face to face with the seller. Behind every purchasing decision there are characteristics based on cultural, social, personal or psychological factors. Each of these factors includes dimensions that can be used in marketing. Marketers sometimes use these factors so subtly that consumers may not realize it. In this study, the literature on purchasing behavior, brand concept, brand value and brand loyalty was examined and a research was conducted. In addition, depending on our field of study, the brands preferred by the students of Azerbaijan Architecture and Construction University and their dependence on these brands were tried to be determined. It is also among the subjects to be examined whether university students' ready-to-wear brand and brand choices differ according to gender, age, department they study, income status and some demographic characteristics of university students.