Girişimcilik iklimi bağlamında ilk çağ ekonomilerinin toplumsal parametreleri
Social parameters of the first age economies in the context of the entrepreneurial climate
- Tez No: 671035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN TUĞÇE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplum ; hemen her konuda işbirliği yapan insanların tümünü ifade eder. Ekonomi de bu işbirliğinin temel taşıdır. İnsan, hem Üretimin ve Bölüşümün hem de Tasarruf veya Tüketimin öznesi olarak Ekonominin tüm periyodlarının içinde doğrudan yer alır. Hatta olmazsa olmazıdır. Ekonomik faaliyetleri bir bütün içinde anlamlandırmak için ister üretici ya da tüketici, isterse Girişimci rolü üstlensin insan düşünceleri kadar insan davranışları da asla göz ardı edilmeyip hatta onların tamamını kapsıyor olması fonksiyonel bir gerekliliktir. Bu kapsama alanı ; bir taraftan tarihsel sürecin ve şartların girişimciyi nasıl doğrudan etkilediğini hatta dönüştürdüğünü gösterirken , diğer taraftan dönüşen Girişimcinin de tarihsel süreçleri etkileyecek nitelikler kazanması ile birlikte ortaya çıkan bambaşka sonuçları da ortaya koyacaktır. Yaşanan Evrimi anlamak için başlangıca yani İlk Çağa gideceğiz. Bu gerçeğe ulaşabilmek için ; ilk çağdan başlayarak ekolojik çevre , sosyal çevre, aile, dil, din , ahlaki değerler, hukuk, sınıfsal yapılar , cinsiyet , siyasal gelişmeler ve savaşlar gibi birbirleriyle ilişkisizmiş gibi görünen konuların , toplumsal bir faaliyet olarak Ekonomi ve bu faaliyetin baş aktörü olan Girişimci ile aralarındaki doğrudan ilişkilere hatta bu ilişkilerin derinliklerine de bakmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Society; refers to all of the people collaborating on almost any subject. The economy is the cornerstone of this cooperation. Man is directly involved in all periods of the Economy as the subject of both Production and Distribution and of Savings or Consumption. It is even a sine qua non. In order to make sense of economic activities as a whole, it is a functional necessity whether human behavior, as well as human thoughts, is never ignored, or even includes all of them, whether it be a producer or consumer or an entrepreneur. This coverage area; On the one hand, it shows how the historical process and conditions directly affect or even transform the entrepreneur, on the other hand, it will reveal completely different results when the transformed Entrepreneur gains qualifications that will affect the historical processes. We will go to the beginning, the First Age, to understand the Evolution. In order to reach this fact; Starting from the early ages, the issues that seem to be unrelated, such as ecological environment, social environment, family, language, religion, moral values, law, class structures, gender, political developments and wars, with the Economy as a social activity and the Entrepreneur who is the main actor of this activity. we will try to look directly into the relationships and even the depths of these relationships.