Üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının girişimcilik becerisi üzerine mesleki ve kavramsal bilgilerinin incelenmesi
Revealing third year prospective science teachers' professional and conceptual knowledge regarding entrepreneurship skill
  1. Tez No: 671041
  2. Yazar: BERRİN SAMANCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KİRMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının girişimcilik becerisi hakkındaki mesleki bilgilerinin ve kavramsal bilgilerinin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı kapsamında, 1- üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının girişimcilik becerisi üzerine mesleki bilgileri nasıldır? 2- üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının girişimcilik becerisi üzerine kavramsal bilgileri nasıldır? şeklinde iki alt araştırma sorusuna yanıt aranmaktadır. Araştırmaya, birinci alt araştırma sorusu kapsamında 141, ikinci alt araştırma sorusu kapsamında 146 üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adayı istekli olarak katılmıştır. Araştırma, alan taraması yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın birinci alt araştırma sorusu kapsamında veri toplayabilmek adına girişimcilik becerisini mesleki tanıma testi (GBMTT), ikinci alt araştırma sorusu kapsamında ise girişimcilik testi (GT) den yararlanılmıştır. GBMTT, beş adet açık uçlu sorudan oluşmaktadır ve sorular girişimcilik becerisine yönelik meslek bilgisi göstergeleri ele alınarak tasarlamıştır. GT, 12 adet açık uçlu sorudan oluşmaktadır. İlgili sorular girişimcilik becerisine ait kavramsal bilgi göstergeleri ele alınarak tasarlanmıştır. İki veri toplama aracından elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın birinci ve ikinci alt soruları kapsamında fen bilgisi öğretmen adaylarının girişimcilik becerisine yönelik mesleki bilgilerinin ve kavramsal bilgilerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak fen bilgisi eğitimcilerine, fen bilgisi öğretmen adaylarının öğrencilerinin girişimcilik becerisini kazandırabilecekleri mesleki bilgi süreçlerini içeren öğrenme ortamlarını düzenlemeleri önerilebilir. Aynı zamanda ilgili bölüm yöneticilerine girişimcilik becerisine yönelik kavramsal bilgi süreçlerini içeren ve seçmeli bir ders olan ekonomi ve girişimcilik dersini adayların kavramsal bilgilerini geliştirebilmek adına işe koşmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to reveal third year prospective science teachers' professional and conceptual knowledge regarding entrepreneurship skill. To this end, the study attempts to answer the following two sub-research questions: 1- What is the third year prospective science teachers' professional knowledge regarding entrepreneurship skill? 2- What is the third year prospective science teachers' conceptual knowledge regarding entrepreneurship skill? For the first sub-research question, 141 prospective science teachers voluntarily participated in the study whereas the volunteer number of the prospective science teachers for the second sub-research question is 146. The method of this study is literature review. For the first sub-research question, entrepreneurship skills recognition test (ESRT) and for the second sub-research question, entrepreneurship test (ET) were employed to collect data. ESRT consists of five open-ended questions, and these questions were designed taking into account professional indicators regarding entrepreneurship skill. On the other hand, ET consists of 12 open-ended questions GT, and these questions were developed taking into account conceptual knowledge indicators regarding entrepreneurship skill. Content analysis was performed for the data collected via both data collection tools. The data regarding both sub-research questions showed that prospective science teachers' professional and conceptual knowledge regarding entrepreneurship skill is insufficient. Based on the results, it is possible to recommend the educators of science teachers to organize learning environments for prospective science teachers that involve professional knowledge processes by which they can acquire entrepreneurship skill. Moreover, it is possible to suggest that heads of relevant departments should put a selective course named Economy and Entrepreneurship that involve conceptual knowledge processes regarding entrepreneurship skill to improve prospective teachers' conceptual knowledge.