Poli(3,4-etilendioksitiyofen) modifiye elektrotlar ile elektrokimyasal dobutamin tayini
Electrochemical determination of dobutamine by using poly(3,4-ethylenedioxythiophene) modified electrodes
  1. Tez No: 671053
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında önemli katekolaminlerden biri olan dobutamin (DBT) bileşiğinin elektrokimyasal tayini için modifiye elektrot geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla grafit kökenli olan kalem ucu elektrodu (KUE), elektrokimyasal polimerizasyon yöntemi kullanılarak aşırı yükseltgenmiş ve nanofiber yapıdaki poli(3,4-etilendioksitiyofen) (AYPEDOTNF) iletken polimeri ile modifiye edilmiştir. AYPEDOT modifiye KUE'un (KUE/AYPEDOTNF) dobutamine karşı elektrokimyasal performansları dönüşümlü voltametri ve diferansiyel puls voltametri yöntemiyle incelenmiştir. Karşılaştırma amacıyla nanofiber yapıda olmayan elektrotların performansları da araştırılmıştır. Modifiye elektrotların taramalı elektron mikroskobu ve elektrokimyasal yöntemlerle karakterizasyonu yapılmıştır. Diferansiyel puls voltametri yöntemi kullanılarak KUE/AYPEDOTNF elektrotların DBT'ye karşı cevabının 0,1 µM - 4,0 µM derişim aralığında doğrusal olduğu görülmüştür. Gözlenebilme sınırı (LOD) 0,026 µM; tayin sınırı ise (LOQ) 0,086 µM olarak hesaplanmıştır. KUE/AYPEDOTNF ile DBT tayinlerinde girişim yapabilecek türlerin etkisi belirlenmiştir. Çalışma sonucu elde edilen veriler, KUE/AYPEDOTNF'un hassas ve seçici dobutamin tayinlerinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a modified electrode for the electrochemical determination of dobutamine (DBT) compound, one of the important catecholamines. For this purpose, pencil graphite electrodes (PGE) were modified with overoxidized and nanofiber structured poly (3,4-ethylenedioxythiophene) (OPEDOTNF) conductive polymer by the electrochemical polymerization method. The electrochemical performance of OPEDOTNF modified PGE (PGE/OPEDOTNF) against dobutamine were examined by cyclic voltammetry and differential pulse voltammetry. The performances of non-nanofiber electrodes were also examined for comparison. Modified electrodes were characterized by scanning electron microscopy and electrochemical methods. By the differential pulse voltammetry method, it was observed that the response of the modified electrodes against DBT was linear concentration range of 0,1 µM – 4,0 µM. Limit of detection limit is calculated as 0,026 µM. Limit of quantification is calculated as 0,086 µM. The effect of the interfering species was determined. The data obtained as a result of the study, it was found that sensitive and selective dobutamine determination can be made by using pencil graphite electrodes modified with nanofiber structured poly (3,4-ethylenedioxythiophene).