İzmir merkez ve ilçelerinde bulunan tarihi camilerin kıble tayini
Determination of qibla direction of historical mosquesin Izmir center and districts
  1. Tez No: 671052
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, İzmir ili merkez ve ilçelerinde, içindeki 14-18 yüzyıllar arasında yapılmış olan 21 camiye ait kıble doğrultuları GNSS tekniği kullanılarak ölçülmüştür. Kıble doğrultuları ölçülen camilerin kıble tayini, jeodezik hesaplamalar kullanılarak yapılmıştır. Ölçülen kıble doğrultuları ile hesaplanan (olması gereken) kıble doğrultuları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu -22 derece ile +39 derece farklar bulunmuştur. Bu farkların Müslümanların kıble yönünü belirleyen Kâbe doğrultusundan 45 derece sağa ve sola olan hata sınırı içinde kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the direction of Qibla of 21 mosques built between 14-18 centuries in the center and districts of İzmir province were measured by using the GNSS technique. Qibla determination of mosques whose direction of the Qibla was measured was made using geodetic calculations. Qibla directions measured and calculated (should be) directions are compared. As a result of the comparison, differences were found between -22 and + 39 degrees. It has been determined that these differences remain within the error limit of 45 degree to the right and left from the direction of the Kaaba, which determines the direction of the Qibla of Muslims.