Şirket akademilerinin etkinliğinin ölçümü ve değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research on measuring and evaluating the effectiveness of corporate universities
  1. Tez No: 671054
  2. Yazar: GÖKÇE YURDAKUL İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Şirketler, şirket stratejileri ile öğrenme ve gelişim stratejilerinin hizalanması, kurumsal hafızanın devamlılığının sağlanması ve bilgi ve becerilerin en etkin şekilde kazanılması amacıyla stratejik ortak olarak şirket akademilerine yönelmektedirler. Bu yüzden şirket akademilerinin verimliliğini, etkililiğini ve sonuçlarını doğru bir şekilde ölçmek ve değerlendirmek çok önemlidir. Bu çalışmada, şirketlerin, şirket akademilerinin ölçme ve değerlendirme süreçlerine yaklaşımları incelenmektedir. Birinci bölümde, şirket akademilerinin organizasyonel yapıları, işleyişleri ve faaliyetleri araştırılmıştır. İkinci bölümde şirket akademilerinin etkinliğinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi süreci için geliştirilmiş yaklaşımlar ve bu süreçte yaşanılan zorluklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki otomotiv sektörü ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak beş şirket akademisi üzerinden elden edilen veriler içerik analizlerine tabi tutularak çalışmanın bulguları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular ile şirketlerin, şirket akademilerinin ölçme ve değerlendirme süreçlerine bakış açılarının ve gerçekleştirdikleri çalışmaların ortak ve farklı yönleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Companies turn to corporate universities as strategic partners in order to to align learning and development strategies with company strategies, to ensure the continuity of organizational memory and to gain knowledge and skills in the most effective way. Therefore, it is very important to accurately measure and evaluate the efficiency, effectiveness and results of corporate universities. In this research, companies' approaches to the measurement and evaluation processes of corporate universities are examined. In the first part, organizational structures, functioning and activities of corporate universities were analyzed. In the second part, the approaches and methods developed for the measurement and evaluation of the effectiveness of the corporate universities and the difficulties encountered in this process are examined. In the third part provides general information about the automotive sector in Turkey. In the fourth part, the findings of the research were formed by subjecting the data obtained from five corporate universities using semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, to content analysis. With the findings obtained, it has been seen that companies'perspectives on measurement and evaluation processes of corporate universities and their work have common and different aspects