Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin konteyner limanlarında uygulanmasına yönelik keşfedici bir araştırma
An exploratory research on implementing sustainable development goals in container ports
- Tez No: 671055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkelerin ekonomik açıdan gelişiminde önemli bir rol oynayan ve geniş istihdam alanı yaratan limanlar, verdikleri hizmetler dolayısıyla çevreye ve doğal kaynaklara birtakım zararlar vermektedir. Hem bu çevresel zararları azaltmak hem de ekonomik ve sosyal açıdan sürdürülebilirliği sağlamak, aynı zamanda marka imajı, prestij ve rekabet gücü elde edebilmek için liman işletmelerinin yerine getirmesi gereken birtakım sosyal sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sebeple bu çalışmada Türkiye'deki konteyner limanlarının sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilgili genel görüşleri; liman işletmelerinin ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için yaptıkları faaliyetlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan araştırma keşfedici bir araştırmadır. Gemlik lokasyonundaki üç konteyner limanında konuyla ilgili profesyoneller ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Yapılan mülakatlar sonucunda konteyner liman işletmelerinin sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilgili genel görüşleri alınmıştır. Liman işletmelerinin sürdürülebilir kalkınma kapsamında en çok iklim değişikliği ile mücadele, kaynak yönetimi, isg, etik, gizlilik, politikalara uyum, ayrımcılık, istihdam, çalışanlarla ilişkiler, toplumla iyi ilişkiler, yatırımlar, çeşitlilik ve eşitlik, sosyal sorumluluk, insan hakları ve yolsuzluk konularını ele aldıkları ve ekonomik, çevresel ve sosyal boyutta sürdürülebilirliğin sağlanması için faaliyetlerde bulundukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ports, which play an important role in the economic development of countries and create a wide range of employment, cause some damage to the environment and natural resources due to the services they provide. Port operators have certain social responsibilities to fulfill in order to reduce these environmental damages and to ensure economic and social sustainability, as well as to gain brand image, prestige and competitiveness. Therefore, it is aimed to explain that the generel opinion on sustainability and sustainable development of the container ports in Turkey and activities carried out by port operators to ensure economic, environmental and social sustainability and sustainable development in this study. This study is an exploratory research. In-depth interviews were made with relevant professionals at three container ports in Gemlik location. As a result of the interviews, the general views of the container port operators on sustainability and sustainable development were received. It has been determined that port operators tackle the issues of deal with climate change, resource management, OHS, ethics, confidentiality, compliance with policies, discrimination, employment, relations with employees, good relations with society, investments, diversity and equality, social responsibility, human rights and corruption within the scope of sustainable development. It was concluded that they are engaged in activities to ensure sustainability in economic, environmental and social dimensions.