Örgütsel bağlılığın şirket başarısına etkisinde dönüşümcü liderliğin aracı rolünün incelenmesi; eğitim sektörü örneği
Investigation of the instrument role of transformational leadership in the impact of organizational commitment on company success; education sector example
  1. Tez No: 671062
  2. Yazar: GÜLCAN YONGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ YILDIRIM SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada dönüşümcü liderliğin, çalışanların örgütsel bağlılığına ve dolaylı olarak kurum başarısına olan etkisi eğitim sektörü baz alınarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, eğitim sektöründe aynı kurumda fakat farklı görevlerde çalışan 10 adet katılımcı olarak seçilmiştir. Araştırmayı gerçekleştirirken katılımcılara açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Soruların açık uçlu seçilmesinin nedeni, katılımcıların cevap verirken kalıplar veya şıklarla sınırlı kalmayıp daha özgür bir şekilde kendilerini ifade etmesinin amaçlanması ve katılımcılardan daha detaylı cevaplar alabilmektir. Araştırma ile ilgili nitel veri analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler Nvivo programı ile sınıflandırılmış ve içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of transformational leadership on the organizational commitment of employees and indirectly on the success of the organization was examined on the basis of the education sector. The sample of the study was chosen as 10 participants working in the same institution but in different positions in the education sector. While conducting the research, open-ended questions were asked to the participants. The reason for choosing open-ended questions is that the participants are not limited to patterns or choices, but are aimed to express themselves freely and receive more detailed answers from the participants. Qualitative data analysis related to the research was made. The obtained data were classified with the Nvivo program and content analysis was performed.