Paternalist lider karakteristikliğinin beyaz yakalı çalışanların işe bağlılığına etkisi
Effect of paternalist leader characteristics on work engagement of white collor employees
- Tez No: 671061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada paternalist lider karakteristikliğinin beyaz yaka çalışanların işe bağlılığına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 197 beyaz yaka çalışan üzerinde“Paternalistik Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Liderlik Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 paket programında analiz edilmiş ve verilerin analiz edilmesinde frekans, yüzde ve tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde t test, ANOVA testi, Pearson Korelasyon testi, Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yardımsever liderliğin anlamlı ve pozitif yönde duygusal bağlılığı etkilerken, ahlaki liderliğin anlamlı ve negatif yönde duygusal bağlılığı etkilediği belirlenmiştir. Paternalist liderlik algısının devam bağlılığı algısı ve normatif bağlılık algısı üzerinde bir etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of paternalist leader characteristic on white-collar employees' job commitment. For this purpose,“Paternalistic Leadership Scale”and“Organizational Leadership Scale”were applied on 197 white-collar employees. The obtained data were analyzed in the SPSS 21 package program and frequency, percentage and descriptive statistics were used to analyze the data. T test, ANOVA test, Pearson Correlation Test, Linear Regression Analysis were used to determine the relationships between variables. As a result of the study, it was determined that benevolent leadership significantly and positively affected emotional commitment, while moral leadership significantly and negatively affected emotional attachment. It was found that paternalist leadership perception had no effect on the perception of continuance commitment and normative commitment.