Pazar odaklılığın ve pazarlama inovasyonunun firma performansına etkisi
The effects of market orientation and marketing innovation on company performance
  1. Tez No: 671063
  2. Yazar: ALİ FERHAT TUNÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde işletmeler, pazarlama anlayışlarını müşteri odaklı, pazar odaklı ve inovasyon odaklı bir şekilde geliştirmektedirler. Bu çalışmada pazar odaklılığın pazarlama inovasyonu yoluyla firma performansını nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Bu bağlamda oluşturulan anket, özel sektör işletmelerinde çalışanlara uygulanarak hipotezlerin test edilerek araştırma sorusuna cevap verilmesi amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucu hipotezler doğrulanmış ve pazar odaklılık ile inovasyon odaklılığın firma performansını pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Böylece işletmelerin rekabette başarılı olabilmek için yenilikleri ve değişimi takip etmesinin gereği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularının akademik düzeyde ve uygulamada dikkate alınması sonucunda öngörülen performans artışlarının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses are developing their marketing ideas in a customer-oriented, market-oriented and innovation-oriented way. This study explores how market orientation affects business performance through marketing innovation. The survey created in this context is intended to be applied to employees in private sector enterprises and to answer the research question by testing hypotheses. As a result of the analysis, the hypotheses were confirmed and it was concluded that market-oriented and innovation-oriented activities positively affected the performance of the business. Thus, the need for companies to follow innovations and changes in order to be successful in competition has emerged once again. It is believed that as a result of taking the research findings into account at the academic level and in practice, there will be projected performance increases.