Reklama yönelik tutum oluşumunda metafor kullanımının yapısal etkileri
The structural effects of metaphor use in attitude formation towards advertising
- Tez No: 671065
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Metafor, antik çağlardan itibaren hayatlarımızda olagelmiş ve çeşitli bilim dalları tarafından çeşitli düzeylerde araştırmalara konu edilmiştir. Sözel ve görsel olarak reklamlarda kullanımının yaygın olması ve ikna süreçlerinde sıklıkla kullanılması nedeniyle de metaforlar iletişim araştırmacıları için önem arz etmektedir. Bu verilerin ışığında Kim ve diğerleri tarafından literatüre kazandırılan metaforik araştırma modelinin test edilmesi amacıyla Gkiouzepas ve Hogg tarafından geliştirilen görsel metafor tipolojisi ile uyumlu reklamlar belirlenerek bir ön test gerçekleştirilmiştir. Yapılan ön çalışma neticesinde reklam tipolojisinde yer alan reklamlar arasında modeldeki değişkenler açısından anlamlı farklılıkların bulunmaması sebebiyle araştırmaya katılanlar tarafından en beğenilen reklam ile modelin test edilmesine karar verilmiştir. Kim ve diğerleri tarafından, sözel metaforlar için test edilmiş olan modelin görsel metaforlar için testi gerçekleştirilmiştir. AMOS programı kullanılarak, görsel metaforların reklama yönelik tutum oluşumunda çalışma modeli ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metaphors, existing in our lives since ancient ages, have been a major subject of academical research recently. In addition to verbal and visual metaphor usage in ads, it is also extensively utilized in persuasive communication. Thus metaphors hold considerable importance for communication researchers. Based on these assumptions, a metaphorical research model, which was brought in to the literature by Kim et. al. was used to test the metaphor typology developed by Gkiouzepas and Hogg. Subsequently, a pretest was held in order to specify the ad which would be used in the final research. Thus, due to the insignificant findings regarding to the model variebles, the model is decided to test with the most liked advertisement. Kim et. al.'s model is tested with AMOS and a visual metaphor model is designed to show how attitude towards advertising works.