Endüstri 4.0'ın metal sektöründeki istihdama etkisi; Kocaeli örneği
Effects of Industry 4.0 on employment in metal sector; Kocaeli example
  1. Tez No: 671070
  2. Yazar: EMRE ŞEHİRALTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Endüstri 4.0'ın genel olarak endüstrilerde ve özelde Kocaeli'de metal sektöründeki istihdama etkileri araştırılmaktadır. Endüstri 4.0 son endüstri devrimini ifade etmek için kullanılan terimdir. Endüstri 4.0 öncesinde gerçekleşen endüstri devrimlerinin getirdiği icatlar ve gelişmelerle endüstriyel üretim ve üretim hızı önemli oranda artmıştır. Ancak endüstri devrimlerinin üretime olan etkileri yanında ekonomik ve sosyal etkileri de çok mühimdir. Sosyal etkiler denilince istihdam ve çalışma koşulları da işin içine girmektedir. Endüstri 4.0 ile gelen yeni teknolojiler ve süreç geliştirme olanaklarıyla endüstriyel üretimin ve üretim hızının azami düzeylere ulaşması beklenirken bunun istihdam ve çalışma koşullarını nasıl etkileyeceği merak konusudur. Literatürde bu konuda değişik görüşler dile getirilmektedir. Genel inanış endüstri 4.0'ın istihdamı olumsuz etkileyeceği yönünde olsa da, Alman Endüstri 4.0 Vizyonu, ki bu vizyon endüstri 4.0 gelişmelerine uzun süredir liderlik yapmaktadır, kısa dönemde istihdamda azalma olsa da uzun dönemde endüstri 4.0'la birlikte ortaya çıkacak yeni mesleklerle istihdamda artış olacağını öngörmektedir. Çalışmanın amacı endüstri 4.0'ın Kocaeli'de metal sektöründeki istihdama etkilerini araştırmak olduğundan, Kocaeli'de metal sektöründe faaliyet gösteren ve endüstri 4.0'a geçiş konusunda somut adımlar atmış olan öncü firmalar incelenmiştir. Ek olarak, yapılan çalışmada orijinal verilere ulaşmak için bu alandaki gelişmelerle ilgili bilgisi olan metal sektörü yetkilileriyle görüşülmüş ve bu şekilde araştırmanın bulguları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Industry 4.0 on employment generally in industries and particularly in metal sector in Kocaeli are investigated. Industry 4.0 is the term used to define the latest industrial revolution. Industrial production and production speed increased significantly with the inventions and developments led by the industrial revolutions before Industry 4.0. However, besides the effects of industrial revolutions on production, their economic and social effects are also very important. When it comes to the social effects then employment and working conditions are also involved. While it is expected that new technologies along with the process development opportunities led by Industry 4.0 will maximize industrial production and production speed it is more of a question how it will affect the employment and working conditions. In the literature, different opinions on this subject are expressed. Although the general belief is that Industry 4.0 will have a negative effect on employment rates, German Industry 4.0 Vision envisions, which has been leading industry 4.0 developments for a long time, that even the unemployment might rise in the short term, in the long term the employment rates will improve once the new lines of job are created as a consequence of Industry 4.0. Since the aim of the study is to investigate the effects of industry 4.0 on the employment in the metal sector in Kocaeli, pioneer companies operating in the metal sector in Kocaeli were examined, which have taken concrete steps in the transition to industry 4.0. Additionally, in order to reach original data on the subject investigated, interviews with officials from metal sector were conducted who have knowledge about the developments in this field and so the findings of the research have emerged.