Endüstri 4.0 ve metal işkolunda örgütlü işçi sendikalarına etkisi: IF Metall ve Türk Metal Sendikası örneği
Industry 4.0 and its effect on trade unions in the metal industry: The example of IF Metall and Türk Metal Sendikası
  1. Tez No: 702534
  2. Yazar: MUSTAFA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dördüncü Sanayi Devrimi'ni ifade eden Endüstri 4.0, kendinden önce gelen diğer sanayi devrimleri gibi çalışma hayatında köklü dönüşümler yaratmaktadır. Endüstri 4.0 ile birlikte geleneksel çalışma pratikleri değişmekte, çalışanlardan beklenen nitelikler farklılaşmaktadır. Bu durum, endüstri ilişkilerinin en önemli aktörlerinden birisi olan işçi sendikalarını da etkilemekte, politika ve stratejilerinde yeni arayışlara yol açmaktadır. Bu sebeple işçi sendikalarının Endüstri 4.0 sürecinde hangi durumlarla karşılaşacağı ve nasıl reaksiyon göstereceği ilgi çekici bir konuyu oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle Endüstri 4.0'ın metal işkolunda örgütlü olan işçi sendikalarına etkisi incelenecektir. Bu inceleme sonrasında İsveç'te metal işkolundaki çalışanları örgütleyen sendika olan IF Metall'in Endüstri 4.0 sürecindeki deneyimlerine odaklanılarak, Türkiye'de metal sektöründe örgütlenen işçi sendikalarına yönelik bir yol haritası oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, the concept that defines the Fourth Industrial Revolution, creates radical transformations in working life like other industrial revolutions that came before it. With the concept of Industry 4.0, traditional working practices change and the qualifications expected from employees differ. This situation affects labor unions, which are one of the most important actors of industrial relations and encourages them to new searches in its policies and strategies. Therefore, it is an interesting research subject that which situations the trade unions will encounter in the Industry 4.0 process and how they will react it. In this study, firstly, the effects of Industry 4.0 on the trade unions organized in the metal industry will be examined. After that, a road map will be created for trade unions organized in the metal sector in Turkey by focusing on the experiences of IF Metall, the union that organizes the workers in the metal industry in Sweden.