The effect of foreign aid on financial and economic growth in Middle East and Turkey
MENA ve Türkiye'de dış yardımın mali ve ekonomik büyümeye etkisi
  1. Tez No: 671075
  2. Yazar: SAMER ALFAKIANI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞÜKRİYE GÜL REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsani ihtiyaçların giderilmesi ve alıcı ülkelerin mali ve ekonomik büyümesine katkıda bulunmak, dış yardımların temel amaç ve hedefleridir. Bu çalışma, dış yardımın MENA (yüksek gelirli ülkeler hariç) ve Türkiye'deki mali ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Bu çalışmada ikincil veri kaynakları kullanılmıştır. Çalışmanın süresi 1970'den 2017'ye kadar 48 yılı kapsamaktadır. Verileri analiz etmek için kullanılan istatistiksel yöntem çoklu regresyon analizidir. Bağımsız değişkenler arasındaki olası çoklu bağlantı noktasını tespit etmek ve önlemek için bir Pearson korelasyon ön testi de yapıldı. Kullanılan bağımlı değişkenler, doğrudan yabancı yatırım net girişleri (gayri safi yurtiçi hasıla yüzdesi) ile ölçülen finansal büyüme ve gayri safi yurtiçi hasıla artışı Yıllık yüzde ile ölçülen ekonomik büyümedir. Bağımsız değişkenler, USD para birimi olarak alınan net resmi yardımla ölçülen dış yardımlardır. Gayri safi yurtiçi tasarruf (gayri safi yurtiçi hasılanın yüzdesi) bağımsız bir kontrol değişkeni olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, hem Türkiye'de hem de MENA'da dış yardım ile finansal büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Relieving humanitarian needs and contributing to the recipient countries' financial and economic growth are foreign aids' main goals and objectives. This study assesses foreign aid's impact on financial and economic growth in the middle east (excluding high-income countries) and Turkey. Secondary sources of data were used in this study. The duration of the study covered 48 years from 1970 to 2017. The statistical method used to analyze the data was multiple regression analysis. A Pearson correlation pre-test was also conducted to detected and avoid any possible multicollinearity between the independent variables. Dependent variables used are financial growth measured by foreign direct investment net inflows (% of gross domestic product) and economic growth measured by the gross domestic product growth Annual percentage. The independent variables are foreign aid measured by net official aid received as a USD currency. Gross domestic saving (% of gross domestic product) is used as an independent control variable. The results of this study show that there is a positive and significant relationship between foreign aid and financial growth in both Turkey and the Middle East.