Mimarlıkta sayısal düşünmenin yaparak öğrenme odaklı geliştirilmesi
Improving computational thinking in architecture with learning by doing
  1. Tez No: 671076
  2. Yazar: SELİN OKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERBÜLENT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Mimarlıkta sayısal düşünme, bir tasarım probleminin sayısal ilişkileri ile açık bir şekilde ve adım adım ifade edilebilmesi anlamına gelmektedir. Çalışma, sayısal düşünmenin geliştirilmesine ilişkin çok yönlü bir bakış açısına sahiptir. Bu çok yönlü yaklaşım; tasarım sürecinin tarif edilmesi, sayısal ortamda modellenmesi, konvansiyonel üretim, konstrüktivist yaklaşımlar ve sayısal fabrikasyon süreçleri ile yaparak öğrenmenin bütünleştirilmesini içermektedir. Çalışmada kapsamında uygulanan ve sayısal düşünmenin geliştirilmesini hedefleyen egzersiz çalışmaları, dört adet seçmeli ders kapsamında, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı yarıyıl mimarlık öğrencileri ile uygulanmıştır. Atölye çalışmaları sırasıyla, geometri, malzeme, sayısal üretim yöntemleri ve 1:1 ölçekli üretim başlıklarında kurgulanmıştır. Her egzersiz süreci yapma eylemi ile odaklı gerçekleştirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü yarıyılda uygulanan egzersizler konvansiyonel yöntemler ile bütünleştirilmiştir. Böylelikle öğrencilerin aşina oldukları yöntemler kullanılarak sayısal düşünmeyi öğrenmeleri hedeflenmiştir. Beşinci ve altıncı yarıyıllarda ise sayısal tasarım ve üretim süreçlerine ağırlık verilmiştir. Çalışmanın bulguları; portfolyo yöntemi, öğrenci görüş ölçeği ve final çalışmalarına ilişkin sonuç ürünlere yönelik değerlendirmeler ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler egzersiz süreçlerinde yapılan gözlemler ile bütünleştirilerek aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda mimarlıkta sayısal düşünmenin yaparak öğrenme odaklı geliştirilmesine yönelik bir eğitim modeli ortaya konulmuştur. Bu model, bilişsel süreçlere ilişkin öğrenme durumları sınıflaması ile atölye süreçleri ilişkilendirilerek oluşturulmuştur. Egzersiz süreçlerinin güçlü ve zayıf yönleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computational thinking in architecture means to define a design problem with its computational relations step by step and clearly. The study has various perspectives on improving computational thinking. These perspectives include describing the design process, modelling on computer, producing by conventional procedure, constructivist approaches and fabricating by computational approaches and combining these perspectives with learning by doing. The exercises, which aim to improve computational thinking, were carried out as a part of elective courses and with third, fourth, fifth and sixth term architecture students. Each exercise process was combined with learning by doing. The exercises carried out with third and fourth term students were integrated with conventional approaches. In this way, it was aimed to use familiar methods for students' learning computational thinking. In the fifth and sixth terms the computational design and fabrication methods were at the core. The findings of the study were gained by portfolio assessment, students' opinion scale and discussing on final studies. These findings were discussed in the light of the observations made during exercise processes. As a result of the study an education model which aims to improve computational thinking with learning by doing was constructed. This model was formed by relating cognitive learning classification with exercise processes. The strengths and weaknesses of exercise processes were discussed.