Multipl sklerozlu kişilerin bağımlılık özelliklerinin saldırganlık bağlamında projektif testler ile değerlendirilmesi
Evaluation of dependency characteristics of people with multiple sclerosis in the context of aggression by using projective tests
  1. Tez No: 671089
  2. Yazar: İBRAHİM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Multipl Skleroz hastalığı en büyük iş gücü kaybına neden olan nörolojik hastalıklardan birisidir. Bu araştırma, Multipl Skleroz hastalığına sahip bireylerin bağımlılık özellikleri ve saldırganlığı işleme yöntemlerinin bağımlılık bağlamında projektif testler ile değerlendirmektedir. Bu araştırma ile hastalığın psikodinamik özelliklerini araştırarak hastalığa dair bilgi birikimine katkı yapılması, araştırmanın sonuçlarını klinik deneyimde kullanarak bu hastalar ile yapılacak psikoterapi çalışmalarına yardımcı olunması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, MS tanısı almış 18 gönüllü katılımcı ile klinik ön görüşme yapılmış ardından Rorschach Testi ve Tematik Algı Testinden oluşan projektif test bataryası uygulanmıştır. Uygulanan testler Fransız Ekolü ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, MS'li hastaların ruhsallığında, bağımlılık ihtiyacının yoğun olduğu ve ayrılma-bireyselleşemeye yönelik çatışmaların ruhsallıklarında önemli bir rol oynadığı, bu bağlamda MS'li hastaların saldırganlığı bütünleştirmekte zorlandığı ve saldırganlığı kontrol etmeye yönelik ruhsal faaliyetin yoğun olduğunu bulgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis is a neurologic disease which causes workforce loss at one of the most. This research evaluates dependency characteristics and methods of handling aggression in the context of dependency by using projective tests. It is aimed to contribute to knowledge about the disease by investigating its psychodynamic features and to help to the psychotherapy studies with the patients by using the results of the research in clinical experience. In this study, after clinical preliminary interview with 18 voluntary MS diagnosed participants, a projective test battery consisting of Rorschach Test and Thematic Perception Test was performed. These tests are evaluated according to French School. The findings of the study concluded in that in the psychic organization people with MS, the rate of the need of dependency is high and the role of conflicts towards separation-individuation is important, in this regard they have difficulties in integrating aggression and psychic activities in order to control aggression is intense.