Designing virtual-augmented reality based testing and rehabilitation software for multiple sclerosis patients
Multıpl sklerosis hastaları için sanal-artırılmış gerçeklik tabanlı test ve rehabilitasyon yazılımları tasarımı
- Tez No: 752090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLAL ÖZCANHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Fiziksel engellilik, Multipl Skleroz gibi bazı nörolojik bozukluklarda bir gerçektir. Engelliliğin tedavilerinden biri, rutin fiziksel egzersizler veya“rehabilitasyon”dur. Ancak hastanelerde rehabilitasyon genellikle hastalar için çekici değildir. Diğer bir zorluk, engelliler üzerinde rehabilitasyonun sonucunun objektif olarak değerlendirilmesidir, çünkü değerlendirme genellikle doktorun subjektif görüşüne bağlıdır. Mevcut çalışmamızda, evde egzersiz rehabilitasyonu (telerehabilitasyon) ve bir Sanal Gerçeklik aracı kullanarak multipl sklerozlu kişilerin fiziksel performansını ölçmek için objektif bir yöntem, hastanın sağlık durumunda iyileştirme veya değişiklik olmaması kararına yardımcı olmak için sunuyoruz. Telerehabilitasyon, üst ekstremite engelli hastalar için özel olarak tasarlanmış özel yapım egzersiz oyunları ile sağlanır. Performans ölçüm yöntemimiz, bir hastanın fiziksel bir testi bitirmesi için geçen süreyi tutar ve önceden belirlenmiş üst ekstremiteler arasındaki ilgi açılarını ölçer. Ölçümler kaydedilir ve gelecekteki hasta ilerleme karşılaştırmaları için saklanır. Bu nedenle, iyileştirme-değişiklik yok kararları öznel görüşlere daha az bağımlı olabilir. Sanal Gerçeklik egzersiz oyunlarımızı oynamadan önce ve oynadıktan sonra ön performans denemeleri yapıldı. Sonuçlar, yöntemimizin %6.44 hata payı ile açıları ölçebildiğini ortaya koymaktadır. Yöntemimizin doğruluğu %86.00'dır. Yöntemimizin duyarlılığı, yani hasta performanslarındaki iyileşmeleri tespit etme oranı %88,24 ile daha yüksektir. The specificity, i.e. detection of no change in performances, is lower at 82.25%.
Özet (Çeviri)
Physical disability is a fact in some neurologic disorders, such as Multiple Sclerosis. One of the treatments of disability is routine physical exercises, or“rehabilitation”. However, rehabilitation at hospitals is often unattractive for the patients. Another difficulty is the objective assessment of the outcome of rehabilitation on disabilities, as assessment often depends on the subjective opinion of the physician. In our present study, we offer exergaming rehabilitation at home (telerehabilitation) and an objective method for measuring the physical performance of people with multiple sclerosis using a Virtual Reality tool, to assist the decision of improvement or no change in the patient's health status. Telerehabilitation is provided by custom made exergames specifically designed for patients with upper extremity disabilities. Our novel performance measurement method keeps the time taken by a patient to finish a physical test and measures the angles of interest between predetermined upper extremities. The measurements are recorded and saved for future patient progress comparisons. Thus, improvement-no change decisions can be less dependent on subjective opinions. Preliminary performance experimentation has been carried out before and after playing our Virtual Reality exergames. Results reveal that our method is capable of measuring angles with an error margin of 6.44%. The accuracy of our method is 86.00%. The sensitivity, i.e. detecting improvements in patient performances, of our method is higher at 88.24%. The specificity, i.e. detection of no change in performances, is lower at 82.25%.