Kaynak teknolojisinde manuel elektrik ark kaynak ağızları
Manual electric arc welding groaves in welding technology
  1. Tez No: 67110
  2. Yazar: MEMDUH KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. İRFAN YÜKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
BÖLÜM 2: ÖZET Hazırlanan tez ilk iki giriş (amaç ve özet bölümleri) hariç on bir bölümden oluşmuştur. Tezin bütünü bir derleme çalışma ürünüdür. Üçüncü bölümde örtülü elektrot elektrik ark kaynak yöntemi ve uygulama prensibi detaylı olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde alaşımsız ve az alaşımlı çeliklerin kaynağında kullanılan elektrotlar tanıtılmıştır. Beşinci bölümde kaynak ağızları ve kaynak sembolleri standartlar ile açıklanmıştır. Bundan sonraki üç bölümde sırasıyla kaynağın genel hususları, kaynak hataları ve dikiş birim uzunluğunda kaynak metal ağırlığının hesabı açıklanmıştır. Dokuzuncu bölümde manuel elektrik ark kaynak yöntemi uygulamasında maliyet hesabı temel ilkeleri, kullanılan formüller ve yaklaşımlar açıklanmıştır. Onuncu bölümde kaynak mühendisliğinde bilgisayar kullanımı amaç ve uygulamaları anlatılmıştır. Son bölümde ise parça kalınlığı, kaynak, kaynak ağız ve kaynak pozisyonuna bağlı olarak dikiş çekme sırasında uygulanan kaynak parametre tavsiyeleri tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A large amount of welding on steel is still done manually with shielded metal- arc (stick) electrodes. As in any manual process, the skill and dexteritiy of the operator, proper chosen welding parameters, and electrodes and preheat are very important. In this thesis shielded metal- arc process is widely explained. The study is entirely a literature survey of the mentioned process. Welding equpment, welding symbols, elecxtrodes, weld defects and causes, welding techhnigues, weld metal weight and welding costs arre briefly described in the text. Computer usage in the welding industry is also described. In the last chapter recommended welding parameters of certain welding applications are also given. V