Standart makina elemanlarının parametrik tasarımı
Parametric design of standart machine elements
- Tez No: 67111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
STANDART MAKİN A ELEMANLARININ PARAMETRİK TASARIMI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Murat CAN MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1 997 ÖZET Bu çalışmada, standart makine elemanlarının tasarımının, sistemin mukavemet şartları dikkate alınarak, hazırlanan programlar yardımı ile, kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bilindiği gibi standart makine elemanlarının boyutları belli parametrelere bağlıdır. Buradaki parametreler değiştiğinde boyutlarda değişmektedir. Bu nedenle her yeni tasarım için yeni boyutların hesaplanması gerekmektedir. Bu çalışmada, kullanıcının herhangi bir hesap yapmadan, standart makine elemanlarına ait boyutları elde etmesi ve bu elde boyutlar ile tasarımın gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Standart makine elemanlarının parametrik tasarımı; AutoCAD ortamında, önceden hazırlanmış olan AutoLİSP programlan sayesinde gerçekleştirilmiştir. AutoLİSP programlama, LISP programlama dilinin AutoCAD için uyarlanmış şeklidir. Bu programlama tekniği sayesinde AutoCAD kullanımı daha özel ve pratik bir şekil almaktadır. Tezin ilk bölümlerinde parametrik tasarım ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler ile parametrik tasarımların nasıl gerçekleştirilebileceği anlatılmaktadır. Bir sonraki bölümde ise AutoLİSP programlama tekniğine ait standart bilgiler verilmektedir.Standart makine elemanlarının parametrik tasarımının gerçekleştirilmesi, buradaki bölümlerin bütünleşmesinden meydana gelmektedir. Son bölümlerde ise standart makine elemanlarına ait genel bir inceleme ve bu elemanlar için hazırlanmış olan parametrik tasarımlar bulunmaktadır. Ayrıca burada, hazırlanan programların yazılım şekilleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
PARAMETRIC DESIGN OF STANDARD MACHINE ELEMENTS (M. Sc. Thesis) Murat CAN MARMARA UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1997 ABSTRACT The Objective of this study is to design standard machine elements under strength constraints and to implement these designs developing LISP based computer programs in an AutoCAD environment. Dimension of machine elements depend on certain parameters. As parameters vary so do the dimension. In this study, dimensions of standard machine elements are determined automatically when the required parameters are supplied. This is done using LISP programming language under AutoCAD environment, an it can be used while a designer working on an AutoCAD based design. On the first of part of the thesis, a general example on how a parametric design will be performed is given. Than parametric design of standard machine elements, such as gears rolling contact bearings, bolts and nuts, springs, shafts, axles and spindles, are presented in detail.