2-etilhekzil esterlerinin yeni geliştirilen yöntemle sentezi, yapısal karakterizasyonu, yağlayıcılık özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of 2-ethyl hexyl esters by a new developed method, structural characterization, investigation of lubrication properties
- Tez No: 671104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Metal işleme sırasında gerçekleşen olumsuzlukları ortadan kaldırmak için kullanılan metal işlem sıvıları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Metal işlem sıvıları, içerisinde bulunan çeşitli katkı maddeleri sayesinde metal işlemede kolaylık sağlamaktadır. Sektörün gelişmesi ve çevreci yaklaşımın artması ile metal işlem sıvılarının içerikleri her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Metal işlem sıvısından beklenen en önemli özellik aşınmayı, korozyonu, bakteri ve mantar oluşumunu engellemesidir. Bunun yanında çevreye duyarlı ekolojik kesme sıvılarının üretilmesi önem kazanmıştır. Metal işlem sıvılarında su-yağ karışımı ürünler kullanılmaktadır. Su, soğutma görevini sağlarken; yağ ise yağlama, aşınma, korozyondan koruma gibi fonksiyonları yerine getirmektedir. Yapılan bu çalışmada 2-etilhekzil alkol ve bazı karboksilik asit türevlerinin alüminyum hidroksit matrisine hapsolmuş paladyum nanopartiküllerinin (PdAlO(OH) NPs) etkisinde ve ısıl şartlarda 2-etilhekzil 4-(dimetilamino)benzoat, 2-etilhekzil salisilat, 2-etilhekzil benzoat, 2-etilhekzil 4-metoksi sinnamat gibi ester türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen 2-etilhekzil ester türevleri 1H/13C-NMR ve IR analizleri ile karakterize edilerek elde edilen her bir ürünün asit numarası ve sabunlaşma sayısı testleri yapılmıştır. Sentezlenen her bir esterle farklı konsantrasyonlarda (%2, %4 ve %6) hazırlanan formülasyonlar için viskozite testi ve yağlayıcılık testi yapılmıştır. Oluşturulan formülasyonlar ile endüstriyel olarak kullanılabilecek metal işlem sıvıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The metal working fluids are widely used to eliminate the negativities that occur during metal processing. The metal working fluids provide convenience during metal processing with various additives in their content. With the development of the sector and the increase in environmental approach, the contents of metal processing fluids are changing and developing day by day. The most important feature expected from metal working fluid is that it prevents corrosion, bacteria and fungus formation. In addition, it has become important to produce environmentally friendly ecological cutting fluids. Water-oil mixture products are used in metal processing fluids. While providing water cooling duty, it performs functions such as oil lubrication, wear and corrosion protection. In this study, ester derivatives such as 2-ethylhexyl 4- (dimethylamino) benzoate, 2-ethylhexyl salicylate, 2-ethylhexyl benzoate, 2-ethylhexyl 4-methoxy cinnamate in the presence of palladium nanoparticles entrapped in aluminum hydroxide matrix (PdAlO (OH) NPs) and under the heat conditions using 2-ethylhexyl alcohol and some carboxylic acid derivatives were obtained. The synthesized 2-ethylhexyl ester derivatives were characterized by 1H/13C-NMR and IR analysis, and the acid number and saponification number tests of each product were performed. The viscosity test and lubricity test were performed for formulations prepared at different concentrations (2%, 4% and 6%) with each synthesized ester. The metal working fluids that can be used industrially were obtained with the formulations.