Endüstri 4.0 ile dijital değişimin bankacılık sektörüne etkileri, zorlukları ve sonuçları: Konya örneği
Challenges and consequences of digital chance with industry 4.0 Konya case
  1. Tez No: 671119
  2. Yazar: SEBİLE BUKET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MANGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dijital ve teknoloji alanında hızlı gelişmeler tüm sektörlerde hızlı bir rekabet yol açmaktadır. Bu yüzden sektörlerde yer alan firma ve kurumlar bu hızlı gelişme ayak uydurmak için stratejiler uydurmak zorundadır. Para ve finans piyasasının aktörlerinden biri olan bankalarda piyasa başarılı olmak için müşterilerine en iyi hizmeti vermek ve bu amaçla teknolojiyi en etkin biçimde kullanmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışma ile bankacılık sektörünün rekabet etme başarısı açısından endüstri 4.0 ile başlayan ve hız kazanan dijitalleşme çabalarının etkisi Konya özelinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Literatürde, dijitalleşmenin firmalara olan etkisi yoğun bir şekilde incelendiği görülmüştür. Ancak Konya ili bazında bankaların Endüstri 4.0 ve dijitalleşme çabalarının bankacılık işlemlerine olan etkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bağlamda bu çalışmanın literatüre katkı sağladığı ve bu alanda gelecekteki çalışmalara öneriler getirebileceği söylenebilir. Tezde ileri sürülen teori dijitalleşmenin dünya ve Türkiye özelinde bankacılık sektöründe meydana getirdiği değişimler, uygulamada ortaya konan hipotezler Konya merkezde faaliyet gösteren 29 banka şubesinde gerçekleştirilen anketlere göre test edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistik ve frekans dağılımlarına göre analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, Konya'da faaliyet gösteren banka şubelerinin endüstri 4.0 ve dijitalleşme bilgilerinin yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca anket sonuçlarına göre dijitalleşme ve teknoloji banka verimlilik ve etkinliğini arttırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to be successful in banks, which are one of the actors of the money and financial market, the message is to provide the best service and to work with this technology in the most efficient way. Rapid changes in digital and technological fields lead to rapid competations in all industries. Therefore, firms and institutions in these sectors have to develop strategies to adopt these changes. Being one of the important actors in money and financial sectors, banks try to use technologies efficiently and do their best services in order to be successfull in this sector. In this study, we try to provide digitalization efforts starting with Industry 4.0 regarding on the competations in banking sector of Konya province specficially. In the litereacy, there a few studies focusing on the effects of digitalization efforts on firms but it has not seen yet the studies focusing directly dgitalization and Industry 4.0 banking sector in Konya. In this connection, this study is aimed at supporting the literacy with this new perspective by providing some suggestions for future studies. We provide theories about digitization in World and Turkey and case study has been conducted with hypothesis related to 29 bank branches located in centre of Konya. Data is analysed with descriptive statistics and frequency ratios As a result of the study, the knowledge and endowments of the digitalization level and Industry 4.0 can be accepted high for bank branch in Konya.