Bankacılık sektöründe dijital dönüşüm yol haritası geliştirilmesi: Fintech ve Endüstri 4.0 uygulamaları
Development of digital transformation roadmap in banking sector: Fintech and Industry 4.0 applications
- Tez No: 960318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bankacılık sektörü, dijital dönüşümün etkisiyle köklü bir değişim yaşamaktadır. Bu çalışma, Fintech uygulamaları ile yapay zeka, blockchain, büyük veri analitiği ve robotik süreç otomasyonu gibi Endüstri 4.0 bileşenlerinin bankaların operasyonları, müşteri ilişkileri ve finansal performansları üzerindeki etkilerini incelemektedir. 2015-2024 dönemine ait Türkiye verileriyle dijitalleşme trendleri, şube ve personel sayısındaki değişim, dijital müşteri artışı ve kârlılık göstergeleri değerlendirilmiştir. ARIMA, Random Forest ve korelasyon analizleri gibi yöntemlerle desteklenen bulgular, dijital dönüşümün kârlılığı olumlu yönde etkilediğini ve fiziksel şube bağımlılığını azalttığını ortaya koymaktadır. Üç sektör uzmanıyla yapılan görüşmeler, modelleme sonuçlarının dijital dönüşümün pozitif etkilerini doğru yansıttığını ve sektör uygulamalarıyla uyumlu olduğunu doğrulamıştır. Dijital dönüşüm yol haritası, bankaların rekabet avantajını sürdürebilmesi ve büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için stratejik bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is undergoing a profound transformation due to digitalization. This study examines the effects of Fintech and Industry 4.0 components such as artificial intelligence, blockchain, big data analytics, and robotic process automation on banks' operations, customer relations, and financial performance. Using Turkish banking data from 2015–2024, it evaluates digitalization trends, changes in branch and staff numbers, digital customer growth, and profitability. Findings supported by ARIMA, Random Forest, and correlation analyses show that digitalization positively impacts profitability and reduces dependence on physical branches. Interviews with three sector experts confirm the validity of the results and their alignment with industry practices. The digital transformation roadmap offers a strategic framework for banks to maintain competitiveness and achieve growth targets.