Gökpınar (Denizli) tufalarının sedimantolojik-jeokimyasal incelemesi
Sedimentological and geochemical investigation of Gökpinar (Denizli) tufas
- Tez No: 671142
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Denizli il merkezinin 15 km güneydoğusunda, güneydoğudan kuzeybatıya doğru akan Gökpınar Çayı vadisi boyunca tufa çökelleri yüzeylemiştir. Çalışmanın amacı, Gökpınar tufa çökellerinin sedimantolojisini ve depolanma mimarisini ortaya koymaktır. Bu amaçla arazi çalışmaları sırasında tufalarda ve tufalara eşlik eden diğer kırıntılı çökellerde kaba çakıltaşı, stromatolitik tufa, onkolitik tufa, kırıntılı tufa, yosun tufa ve kamış tufa olmak üzere altı adet fasiyes tanımlanmıştır. Kalınlığı 70 m'nin üzerinde olan tufa istifi, zamanla yatak eğiminin azalıp yatak genişliğinin arttığı bir akarsu sisteminde çökelmiştir.
Özet (Çeviri)
In 15 km southeast of the Denizli, city center, tufa deposits exposed along the Gökpınar stream valley flowing towards northwest. Aim of the study is to carry out sedimentology and depositional architecture of Gökpınar tufa deposits. For this aim, facies were described such as coars pebblei stromatolitic, tufa, onkolitik tufa, moss tufa and reed tufa during field studies. Tufa sequence with a thickness of over 70 m was deposited in a fluvial system where the bed slope decreased and widened over time.