Gökpınar deresi su kalitesinin belirlenmesi ve Gökpınar barajı su kalitesi yönetimi
Determination of water quality in Gökpınar river and water quality management in Gökpınar dam
- Tez No: 136671
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
V ÖZET Sqn yıllardaki hızlı nüfus artışı ve endüstriyel gelişme çevre kirliliğini de beraberinde getirmiştir. Bu kirlenmeden en çok yüzeysel su kaynaklarımız etkilenmiştir. Denizli'nin içme ve sulama suyu ihtiyâcının bir bölümünü karşılayabilmek amacıyla inşa edileft Gökpınar Barajı da, Gökpınar Deresi'ne gerekli arıtım yapılmadan deşarj edilen evsel ve endüstriyel atıksular nedeniyle kirlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Yaptığımız çalışmada gerekli önlemlerin alınmaması durumunda Gökpınar Barajr'nın, hızlı bir şekilde kirleneceği ve irişa edilme amaçlarım yerine getiremeyeceği anlaşılmıştır. Busun önüne geçilebilmesi için ilgili kurum ve kuruluşların konuya duyarlılıkla yaklaşması gerekmektedir. Gökpınar Deresi'ne verilen tüm atıksular, bir koliektör hattıyla toplanarak uygun bir bölgeye inşa edilen antma tesisinde gerekli işlemlerden geçtikten sonra dereye deşarj edilmelidir. Bu çalışmada; Gökpınar Deresi ve Gökpınar Barajı'nın su kalitesi açısından bugünkü durumu tespit edilmiş, göle uygulanan bir su kalitesi modeli ile gölün gelecekteki su kalitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Meltem BİLİCİ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The increasing population and the industrial developments in the recent years caused environmental pollution. This pollution mostly affected our surface water resources. Gökpmar Dam, which is built up for supplying a part of the drinking and usage water need of Denizli, is facing the risk of being polluted by the domestic and industrial wastewater which is being discharged to Gökpmar Stream without having the necessary treatment. laa this study, it is understood that, in case of haying no precaution, Gökpmar Dam will be polluted rapidly and won't be able to carry out its establishment purposes. In order to prevent this situation, the related institutions and organisations must approach to the subject with sensitivity. All the wastewater that is being discharged to Gökpmar Stream musf be discharged to the stream after being gathered by a collector channel and having the necessary processes at a treatment plant which is built on a convenient region. In this study; recent water quality condition of Gökpmar Stream and Gökpmar Dam is determined and the future water quality model of the lake is tried to be determined by a water quality model that is applied to the lake. Metten BİLİCİ