Three essays on intra-industry trade
Endüstri içi ticaret üzerine üç makale
- Tez No: 671161
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma uluslararası ticaret konusunda önemli bir yer edinen doğrudan yabancı yatırımlar ve endüstri içi ticareti üç ayrı bölümde ele almaktadır. Birinci bölümde kur krizinin doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi ve eş zamanlı olarak ekonomik özgürlük seviyesi de dikkate alınarak iki ayrı modelde incelenmiştir. Burada uluslararası çapta inceleme yapabilmek adına 37 ülke 1995 il 2017 yılları arasında ele alınmıştır. Birçok ülkenin aynı zaman aralığındaki değerleri incelendiği için panel veri analizinden Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMY) fark ve sistem metodu olmak üzere iki yöntem karşılaştırılarak incelenmiş. Sonuç olarak genelleştirilmiş momentler yöntemlerinden sistem metodunun açıklama gücünün daha fazla olduğu ve bir kur krizi ortamında ülkeye gelen yatırımların ekonomik özgürlüğün artmasıyla arttığı gözlenmiştir. İkinci bölümde uluslararası ticarette önemli bir yeri olan diğer bir konu olan endüstri içi ticaret ele alınmıştır. Bu bölümde uluslararası ticarette kritik öneme sahip olan ve en çok ticareti yapılan sekiz farklı ürün ele alınmış ve bu ürünler ile endüstri içi ticareti etkileyen faktörler 40 ülke üzerine 2002 ile 2018 yılları arasında araştırma ile incelenmiştir. Bu modelde Grubel-Lyod'un endüstri içi ticaret endeksi kullanılmış ve bu endeks sıfır ile bir arasında değer aldığından araştırmada Tobit model kullanılmıştır. Bu modelin sonuçlarına göre ölçek ekonomileri, ürün farklılaşması, doğrudan yabancı yatırımlar ve ticarette açıklık endüstri içi ticareti destekleyen faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Son bölümde endüstri içi ticaret ile iş gücü uyum maliyeti arasındaki ilişki incelenmiş ve üç farklı marjinal endüstri içi ticaret endeksi karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Bu bölümde endüstri içi ticaret bir bütün olarak 127 farklı imalat sanayi ISIC verileri kullanılarak 15 Avrupa Birliği ülkesini kapsayacak şekilde 1995 ile 2017 yılları ele alınarak GMY tahmini ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of two different parts of international trade which are intra- industry trade (IIT) and foreign direct investment (FDI). The thesis has meaningful contribution to the literature both it collects the intra- industry trade values by various products and industries, strengthens determinants of IIT and FDI that are exits in the literature by new indexes and making a unique comparison between marginal intra- industry trade (MIIT) indexes to explain the relationship between MIIT and labor adjustment cost. In the first chapter, influence of currency crisis on foreign direct investment is observed with the situation of economic freedom level in the country. At the same time the chapter also presents determinants of FDI with the comparison of two methods of panel data in 37 countries in the period 1995 to 2017. The model provides special contribution to the issue of international trade by its indexes. In the second chapter, we took various eight products that are widely imported and exported in international trade to observed determinants of IIT in 40 different countries in the periods 2002 to 2018 in tobit model. The model improved by new indexes and new point of view to the related indexes that are also used in the literature. In the third chapter, we used three various indexes which were taken places in the literature to calculate marginal intra-industry trade (MIIT) on the issue of observation of labor adjustment cost. We investigated the relationship between marginal intra-industry trade and labor adjustment cost by compering different MIIT measurements.