Three essays on economic growth:Economic freedom, intra-industry trade, foreign direct investment
Ekonomik büyüme üzerine üç deneme: Ekonomik özgürlük, endüstri içi ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar
- Tez No: 532963
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekonomik Özgürlük, ülkelerin ekonomik gelişiminde ve ilerlemelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, ekonomik büyüme sadece ekonomik özgürlükten değil aynı zamanda diğer kurumsal faktörler ve tasarruf oranı, beşeri sermaye, Ar-Ge harcamaları (araştırma ve geliştirme), ticari ve finansal açıklık (Ticaret, Doğrudan Yabancı Yatırım, Finansal Entegrasyon) altyapı, rekabet gücü, finansal gelişme gibi yapısal parametreler tarafından da etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı ekonomik büyümenin belirleyicilerini belirlemektir. Bölüm 2 ana bulguları Doğal Kaynak Laneti literatürü ile benzerdir, yani bol doğal kaynaklara sahip ekonomiler, kaynak-yoksul muadillerinden daha yavaş büyüme eğilimindedir ve kurumların kalitesi, doğal kaynak zengin ülkelerdeki laneti ya da kutsamayı belirler. Literatüre paralel olarak doğal kaynak zengin ülkeler ile OECD ülkelerinde ekonomik özgürlük ve belirleyicileri ile toplam faktör verimliliği artışı arasında pozitif bir ilişki vardır. Bölüm 3'te Ekonomik Özgürlük, İnsan Sermayesi , Endüstri İçi Ticaret ve Doğrudan Yabancı Yatırım ve bunların etkileşim faktörünün Toplam Faktör Verimliliği büyümesine etkileri analiz edilmiştir. Doğal Kaynak Zengini ve OECD ülkelerinde Toplam Faktör Verimliliği ve bağımsız değişkenler arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür, ancak doğal kaynak zengin ülkelerde, doğrudan yabancı yatırım değişkeni anlamsızdır. Ekonomik Özgürlüğün doğrusal olmayan endojen büyüme modelinde makroekonomik büyümeyi teşvik edip etmediği, diğer büyüme belirleyicileri olan Tasarruf Hızı ve İşgücü Bölüm 4'te analiz edilmiştir. Bulgular, ekonomik özgürlük ve kişi başına büyüme arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Economic Freedom affects countries' economic development and their progress. However, economic growth is not only influenced by economic freedom, but also by other institutional factors and structural parameters such as savings rate, human capital and research and development expenditure, commercial and financial openness (Trade, Foreign Direct Investment and Financial Integration), infrastructure, competitiveness, financial development. This study aims to analyze the determinants of economic growth. The main findings of Chapter 2 are similar with the resource curse literature and general accepted theories i.e. economies rich in natural resources have tendency to grow slower than resource-poors and quality of institutions determines the curse or blessing in Natural Resource Rich countries. Economic freedom and its determinats show positive effect on Total Factor Productivity growth. In Chapter 3, the effects of Economic Freedom, Foreign Direct Investment, Human Capital, Intra-Industry Trade and their interaction effect together on Total Factor Productivity Growth are analysed and relation between Total Factor Productivity and other variables in both Natural Resource Rich countries, Organisation for Economic Co-operation and Development countries (OECD), except Foreign Direct Investment in Natural Resource Rich Countries has been observed. Whether Economic Freedom stimulates macroeconomic growth within non-linear endogenous growth model with the other growth determinants namely Saving Rate and Labor Force is analyzed in Chapter 4. Findings show relation between economic freedom and per capita growth.