Three essays on volatility, correlation and hedging in financial markets
Finansal piyasalarda oynaklık, korelasyon ve riskten korunma üzerine üç makale
- Tez No: 454904
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Maliye, İşletme, Econometrics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nispeten yüksek oynaklık ve fiyat tahmin ihtiyacı finansal emtialarla ilgili çalışmalara dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, spekülatörlerin ve korunma pozisyonu alanların rolünü geniş bir ürün yelpazesinde ortaya koymayı ve makroekonomik faktörlerin rolünü eşzamanlı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Emtia fiyatlarının getirilerini incelerken makroekonomik faktörlerin rolü, finansal spekülasyonun etkisi, getiriler arasındaki ilişkilerin nispi önem derecesi ve farklı temel piyasalar arasındaki varyans etkileşimleri araştırma konuları arasındadır. İkinci bölümde, Marjinal Endüstri İçi Ticaret endekslerine benzer bir yöntemle yeni bir spekülasyon ve korunma endeksi oluşturulmuştur. Yeni marjinal korunma ve spekülasyon endeksleri ihracat ve ithalat değişkenlerinin yerine spekülasyon veya korunma uzun ve kısa pozisyonları koyularak üretilmektedir. Spekülasyon ve korunma pozisyonları arasındaki fark, fiyat dalgalanmalarının değerlendirilmesi için bir ön bilgi olarak kullanılabilir. Sonuçlar hem marjinal riskten korunma endekslerinin hem de spekülasyon endekslerinin, emtiaların getirilerini açıklamada önemli olduğunu göstermektedir. Farklı temel varlıklara ait piyasalar arasındaki korelasyon dinamikleri ve oynaklık iletim mekanizmaları, portföy çeşitlendirmesi ve uygun korunma mekanizmalarını seçebilmek açısından incelenmektedir. Üçüncü bölümün literatüre katkısı, emtia piyasaları ve özellikle yüksek miktarda emtia ihraç eden ülkelerin borsaları arasındaki getiri ve oynaklık iletiminin varlığını inceleyen yeni deneysel bir çalışma olmasıdır. Emtia ülkelerinin borsalarının ve emtia fiyatlarının getirileri, iki değişkenli Diyagonal BEKK Metodu kullanılarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Relatively high volatility and need of forecasting draw attention to studies about financial commodities. The first chapter of this study targets to reveal the role of speculators and hedgers in a wide range of commodities and examine the role of macroeconomic factors simultaneously. The role of macroeconomic factors in clarifying returns of commodities, the status of financial speculation in explaining the returns, the level of significance of relationships among returns and variance across different underlying markets are among the research subjects. In the second chapter a new type of speculation and hedging index is created by simulating the Marginal Intra-Industry Trade indices. The new marginal hedge and speculation indices are generated by changing the export and import variables as the speculation or hedge long and short positions. The difference among speculation and hedge positions can be used as a proxy for evaluation of the price fluctuations. Results suggest that both the marginal hedge and speculation indices are relevant in explaining most of the commodities' returns. The correlation dynamics and volatility transmission mechanisms between markets of different underlying assets need to be studied for portfolio diversification and proper hedging. The contribution of the third chapter to the literature is a new empirical study to examine the existence and amount of return and volatility transmissions between the commodity markets and the stock markets of countries especially that export high amount of commodity. Returns of equity indices of commodity countries and commodity prices are studied by utilizing a bivariate Diagonal BEKK Methodology.