Muhalif bir gazeteci ve yazar olarak Zekeriya Sertel
Zekeriya Sertel as a dissident journalist and author
  1. Tez No: 671188
  2. Yazar: SERDAR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ UYANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 630
Özet
Türk basın tarihinin önemli isimlerinden birisi olan Zekeriya Sertel gazeteci/yazar/memur gibi sıfatlarla Türk modernleşmesinin yakın tanıklarından birisidir. Şahsına münhasır 90 yıllık yaşamında İkinci Meşrutiyet devrinden 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi öncesi koşullara varıncaya kadar birçok önemli olaya şahitlik etmiş, çeşitli meseleler hakkında yazılar kaleme almıştır. Gazete yazılarıyla, kitaplarıyla Türk modernleşmesine katkıda bulunmaya çalışmıştır. Dönem dönem Türkiye sınırlarının dışına taşan serüveniyle 20. yüzyıla tanıklık eden Zekeriya Sertel'in biyografisi bir bakıma 20. yüzyıl Türk ve dünya tarihinin bir panoraması özelliğini taşımaktadır. Bu biyografik çalışmada Zekeriya Sertel'in yaşam serüveni ve fikir hayatı bir bütün olarak ele alınmıştır. Gazeteci-yazar-memur gibi çeşitli sıfatlarla sürdürdüğü yaşamı ve faaliyetleri, başından geçenlerin yanı sıra yazılarında savunduğu fikirler konu edinilmiş, görüşleri çeşitli açılardan incelenmiştir. Farklı dönemlerdeki Zekeriya Sertel portreleri incelenerek onun şahsında 20. yüzyıl bir Türk aydınının farklı tarihsel, sosyal, siyasal vs. koşullar altında nasıl bir yol izlediği takip edilmiş, düşünce hayatındaki değişimler veya süreklilikler gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zekeriya Sertel, who is one of the important personalities in Turkish press history, was one of the close witnesses of Turkish modernization as a journalist, author and state officer. In his 90 years of life, he witnessed many important processes from the second constitutional period to the conditions before the military coup of 1980. He wrote many articles, books etc. during these periods. He worked on Turkish modernization throughout his life. The adventure of Zekeriya Sertel overflows outside the borders of Turkey. The way he witnessed the 20th century offers a panorama of the Turkish and World history, in a way. In this biographical study, the life adventure and intellectual activities of Zekeriya Sertel have been handled as a whole. His various identities as a journalist, author and state officer, his experiences, as well as the ideas he defended in his writings were taken as the subject and his views were elaborated from various positions. By examining the portraits of Zekeriya Sertel in different periods, how Turkish thought was shaped, the changes and continuities in the intellectual realms were tried to be shown.