Development of high natural frequency load cell for yarn tension sensors
İplik gerginlik sensörleri için yüksek doğal frekanslı yük hücresi geliştirilmesi
  1. Tez No: 671189
  2. Yazar: MOHAMAD YAZAN SADOUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, yük hücresi tabanlı iplik gerginlik sensörleri tasarlanmış, üretilmiş ve deneysel olarak test edilmiştir. Tasarım süreci, yük hücresinin fiziksel ve matematiksel temellerini inceleyerek, çalışma prensiplerini inceleyerek ve bilimsel bir literatür taraması yaparak başladı. Geliştirme aşamasında, yük hücreleri bir CAD programı (Solidworks) tarafından tasarlandı ve tüm tasarım özellikleri bir FEA programında (ANSYS) çalışıldı. Analiz sürecinde odaklanılan özellikler arasında doğal frekans ve gerinim seviyeleri vardı. Farklı geometriye sahip üç yük hücresi tasarımı seçildi ve tasarım parametrelerinin özelliklerine etkisi ile ilgili daha fazla analiz yapıldı. Son olarak, tasarlanan çizimlere göre CNC tezgahında üretim gerçekleştirildi. Üç yük hücresinin üretiminde alüminyum alaşım 6013 kullanıldı. Yüksek gerinim alanları ANSYS analizinde işaretlendi, uygun gerinim ölçerler seçildi ve kuruldu. Deneysel testlerle ilgili olarak, geliştirilen sensörler, bir bobin askısı ve bir sarım ünitesi kullanılarak test edildi. Sensörler, cağlığın çıkışına aynı anda yerleştirildi ve iplik gerginliği izleri, dört farklı sarım hızında ve üç farklı alçak geçirgen filtre frekansında kaydedildi. Daha sonra gerilim seviyeleri değerlendirildi ve piyasada bulunan sensörden elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Son olarak, elde edilen sinyalleri iyileştirmek ve analiz etmek amacıyla MATLAB aracılığıyla verilere Dijital Sinyal İşleme (DSP) uygulandı. Deneysel veriler, geliştirilen yük hücrelerini kullanan gerginlik sensörlerinin tekstil prosesi için dinamik iplik gerginlik ölçümünün ölçülmesinde kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, load cell based yarn tension sensors were designed, manufactured, and tested experimentally. The design process started by examining the load cell's physical and mathematical fundamentals, studying its working principles, and conducting a scientific literature review. In the development stage, load cells were designed by a CAD program (SOLIDWORKS), and the design properties were studied in a FEA program (ANSYS). Among the properties focused on in the analysis process were the Natural frequency and Strain. Three load cell designs with different geometry were chosen, and further analysis was done regarding the effect of the design parameters on their properties. Finally, they were manufactured in a CNC machine according to the designed drawings. Aluminum alloy was used in the manufacturing of the three load cells. The high strain areas were marked in ANSYS analysis, and the strain gauges were chosen and installed. Regarding the experimental tests, the developed sensors were tested using a bobbin creel and a winding unit. The sensors were positioned simultaneously on the creel's outlet, and the yarn tension traces were recorded at four different winding speeds and three different low pass filter frequencies. Then the tension levels were evaluated and compared with results acquired from commercially available sensor. Finally, Digital signal processing (DSP) was applied to the data through MATLAB to improve and analyze the resulting signals. Experimental data showed that the tension sensors using the developed load cells could be used for dynamic yarn tension measurement in the textile processes.