Sağlık iletişimi açısından sinemanın önemi ve HIV pozitif bireyler ile AIDS evresinin konu edildiği filmler üzerine bir inceleme
The importance of cinema in terms of health communication and a research on films regarding HIV positive individuals and AIDS stage
- Tez No: 671190
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Sağlık iletişimi, farklı hedef kitlelere erişip sağlık ile alakalı olan bilgilendirici mesajları belirli bir strateji ile paylaşarak ve bu sayede toplumların aydınlatılarak sağlığın geliştirilmesini hedeflemektedir. Kitleler toplumsal bir sağlık sorunu olarak, HIV (Human Immunodeficiency Virus) ve AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome)'in tam anlamıyla neyi ifade ettiği konusunda yeterli bilgiye sahip değillerdir. Bu noktada sağlık iletişimi, toplumun sağlık ile alakalı sorunlarına değinerek hem HIV pozitif bireyleri hem de çevreyi bilgilendirmek ve toplumsal gelişimi sağlamak açısından önem taşımaktadır. Bir sağlık iletişimi aracı olarak toplumsal dinamiklerin ve problemlerin perdede somutlaştırılmış hali olarak ifade edebileceğimiz sinema, günümüzde her yaştan insan için ulaşılabilirliği yüksek olan bir kitle iletişim aracı olarak birçok sosyal bilimle de yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, HIV pozitif bireyler ile AIDS evresindeki bireylerin ve bunun sonucunda ortaya çıkan hastalıkların toplumsal yapılanmadaki konumunun sinemada temsil edilişi önem kazanmaktadır. Bu tezde HIV pozitif bireyler ve AIDS evresindeki bireylerin geniş kitlelere hitap eden Türk ve Dünya sinema filmlerinde temsil edilişi incelenerek söz konusu filmler sağlık iletişimi, damgalanma ve korku unsurları bağlamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health communication aims health promotion and illuminated society by reaching various target audience as well as sharing messages regarding health with a certain strategy and method. Considerable number of people are lack of knowledge regarding HIV (Human Immunodeficiency Virus) and AIDS (Acquired Immune Deficiency) as a social health problem. At this point, health communication have importance about raising awareness for both community-residing person and individuals who has infected with HIV in terms of addressing health problems which society has. Cinema as an easily accessible mean of health communication, can be defined as a phenomenon which social problems and social dynamics are embodied has close relation with a wide range of social sciences. In this regard, HIV positive individuals and people experiencing AIDS stage as well as diseases caused by AIDS has an increasing in importance inevitably. In this thesis, representation of HIV positive individuals and people experiencing AIDS stage was evaluated and discussed in the Turkish and World Cinema Movies in the context of health communication, stigma and fear.