Yeni nesil haberleşme sistemleri için çoklu erişim tekniklerinin performans değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 671195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFM SHAHEN SHAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mobil iletişim sistemleri, kullanıcıların bu teknolojiyi kullanırken ortaya koydukları talepler nedeniyle sürekli gelişim içindedir. Bu nedenle, 5G'nin olası lansmanından önce, bazı teknolojiler yeni mobil iletişim sistemine giden yolu açmıştırlar. Kullanıcılara daha fazla konfor sağlayan teknolojilere duyulan ihtiyaç, onlarca yıl önce yalnızca bilim kurgu olan karmaşık iletişim sistemlerinin kurulmasına yol açmıştır. Şu anda içinde bulunduğumuz bilgi toplumu, zaman içinde sürekli ilerlemenin bir sonucu olmuştur. Bu tezde, yeni nesil haberleşme sistemleri için çoklu erişim sistemlerinin bir araştırması sunulmaktadır. Ortogonal çoklu erişim (orthogonal multiple access, OMA), ortogonal olmayan çoklu erişim (non-orthogonal multiple access, NOMA) ve delta-ortogonal çoklu erişim (D-OMA) gibi yeni nesil haberleşme sistemleri için özel olarak kablosuz iletişim sistemlerinde kullanılan çoklu erişim sistemlerini gözden geçiriyoruz. Yeni nesil haberleşme sistemleri tanıtıldı. Farklı OMA türleri açıklanır ve ardından ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim (orthogonal frequency division multiple access, OFDMA), NOMA ve D-OMA ile karşılaştırılarak OMA sisteminin bir örneği olarak seçilir. Tezde tartışılıp karşılaştırılan, güç alanı ve kod alanı olmak üzere iki tür NOMA vardır. Simülasyon sonuçları sunulmuştur ve yeni nesil haberleşme sistemlerin'deki farklı erişim sistemleri arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile communication systems are always in continuous evolution due to the demands that users present when making use of this technology. Therefore, before the possible launch of 5G, some technologies have opened the way to the new mobile communication system. The need for technologies that provide more comfort to users has led to the construction of complex communication systems that decades ago were only science fiction. The information society in which we are now immersed has been the result of constant progress, over time. In this thesis, a survey of multiple access schemes for next generation communication systems is provided. We review multiple access schemes used in wireless communication systems specially for next generation communication systems such as orthogonal multiple access (OMA), non-orthogonal multiple access (NOMA), and delta-orthogonal multiple access (D-OMA), etc. General comparisons of 1G to 6G is presented. Different types of OMA is explained and then orthogonal frequency division multiple access (OFDMA) is chosen as an example of OMA scheme to compare with NOMA and D-OMA. There are two types of NOMA: power-domain and code-domain which are discussed and compared. Simulation results are presented and comparison among different access schemes for next generation communication systems is provided