Alışveriş merkezlerinde uygulanan satış tutundurma faaliyetlerinin tüketici satın alma niyetine etkisi: İzmir ili örneği
The effect of consumer purchasing activities applied in shopping centers: Example of İzmir province
  1. Tez No: 671194
  2. Yazar: ÇETİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, alışveriş merkezlerinde uygulanan satış tutundurma faaliyetlerinin tüketici satın alma niyetine etkisinin belirlenmesi ve alışveriş merkezlerindeki yönetim şirketlerinin pazarlama stratejileri ve bu stratejilere bağlı olarak pazarlama faaliyetlerini oluşturması noktasında ve geliştirmesinde katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu araştırma, İzmir ilinde, 1 Aralık 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 427 tüketici üzerinde online anket uygulaması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Ankette araştırmaya katılan tüketicilerin demografik verilerinin yer aldığı 9 soru ve tüketicilerin alışveriş merkezlerinde uygulanan satış tutundurma faaliyetlerinin tüketici satın alma niyetine etkisi belirlemek için 17 maddeden oluşan beşli likert tipi“Satın Alma Niyet Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada elde edilen verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences–IBM®) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to contribute to the determination of the effect of sales retention activities applied in shopping centers on consumer purchasing intentions and to establish and develop marketing activities of management companies in shopping centers based on marketing strategies and these strategies. This research was carried out through online survey application on 427 consumers between 1 December 2020 and 31 December 2020 in Izmir province. In the survey, 9 questions including the demographic data of the consumers participating in the research and the five-point Likert-type“Purchase Intention Scale”consisting of 17 items were used to determine the effect of sales promotion activities applied in shopping malls on consumer purchase intention.