Altı sigma yaklaşımı ve hafif ticari araçların geliştirilmesine yönelik bir siyah kuşak uygulaması
Six sigma methodology and a black belt application on light commercial vehicle development
  1. Tez No: 671197
  2. Yazar: CAN BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yalınlaştırma, süreç yönetimi, yalın yönetim sistemi gibi terimler artık hayatımızın bir parçası. Çünkü ister özel sektör ister kamusal alanda görev alınsın, komplike yönetim ve prosesler ilgili kuruma zarar olarak geri dönmektedir. Altı Sigma metodolojisi de yalın yönetim sürecine ve istenen kaliteli çıktıya sağladığı fayda ile global olarak en bilinen yöntemlerden biridir. Yapılan çalışmada Altı Sigma'nın çıkış noktasından başlanarak metodolojinin genel kavramı irdelenerek, kavrama ait araçların kullanımı ile otomotiv sanayisinin en büyük kuruluşlarından birine ait yeni model hafif ticari araç üzerinde çıkan bir ses problemi üzerine önemli bir uygulama gerçekleştirilmiştir ve problemin kök sebebi bulunmuştur. Fakat problemin kök sebebinin bulunduğu Altı Sigma adımı, aslında olması gereken bir sonraki adım olduğu için ilgili metodoloji hakkında yeni bir teori de elde edilmiştir. Çalışmanın ölçme, analiz ve iyileştirme adımlarında Altı Sigma araçları kullanılarak problemin kök sebebinin bulunması ve bunun çözümü gerçekleştirilmiştir. Bunlar; P-diyagramı, tasarım hata türleri ve etkileri analizi (DFMEA), balık kılçığı diyagramı, Pareto diyagramı, deney tasarımı (DoE) olarak belirlenmiştir. Bu yöntemlerin kullanılması ile 2020 yılında devreye alınıp satışa sunulan yeni bir hafif ticari aracın satışından hemen önce çıkan ve acil olarak çözülmesi gereken titreşim ve gürültü probleminin kök nedeni bulunup çözülmüştür. İlgili adımlarda yapılan istatistiki çalışmalar için ise Altı Sigma'nın vazgeçilmezi olan Minitab programı kullanılmış ve varyasyonlar, ortalama hesaplamaları, proses yetenekleri bu şekilde hesaplanmıştır. Titreşim ve gürültüye neden olan birinci dereceden sistem motor aktarma organları olarak belirlenmiş ve üzerine gerçekleştirilen deneysel çalışmalar tamamen Altı Sigma problem çözüm metodolojisine göre gerçekleştirilmiştir. Bu sayede gözden kaçırılan noktalar saptanmıştır. İlgili yeni model aracın satışından hemen önce çıkan bu hata modunun çok kısa bir sürede çözülebilmesi için metodolojinin katkısı açık şekilde görülmüştür ve müşteri memnuniyeti sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Terms such as lean, process management, lean management system are now part of our lives. Because, whether you work in the private sector or the public sphere, complicated management and processes return as damage to the relevant institution. Six Sigma methodology is also one of the best-known methods globally with its benefit to the lean management process and desired quality output. Based on this, one of the biggest goals of Six Sigma is to remove non-value-added businesses from the process, which is completely compatible with the lean management system. In the study, starting from the starting point of Six Sigma, the general concept of the methodology was examined, and an important application was carried out on a sound problem on a new model light commercial vehicle belonging to one of the biggest organizations of the automotive industry, and the root cause of the problem was found. However, since the Six Sigma step, where the root cause of the problem is found, is the next step that should be, a new theory has been obtained about the related methodology. In the measurement, analysis, and improvement steps of the study, the root cause of the problem was found by using Six Sigma tools These; P-diagram, design failure modes and effects analysis (DFMEA), fishbone diagram, Pareto diagram, experimental design (DoE). With the use of these methods, the root cause of the vibration and noise problem that emerged just before the sale of a new light commercial vehicle that was put into operation and put on the market in 2020 and needs to be solved urgently was found and solved. For the statistical studies carried out in the relevant steps, the Minitab program, which is indispensable for Six Sigma, was used and variations, average calculations, and process capabilities were calculated in this way. The contribution of the methodology has been seen to solve this error mode, which appeared just before the sale of the relevant new model vehicle, in a very short time and customer satisfaction was achieved.