Okul öncesi öğretmen adaylarının girişimcilik kavramı hakkındaki düşünceleri ve sahip oldukları girişimcilik özelliklerinin incelenmesi
Analysis of preschool teacher candidates about the concept of entrepreneurship and their entrepreneurship characteristics
- Tez No: 671203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKCANCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Okul öncesi dönem 21. yüzyıl becerilerden girişimcilik becerisinin öğrencilere kazandırılması açısından oldukça önemlidir. Öğrencilerin girişimcilik becerilerini geliştirmek, girişimcilik becerileri yüksek, girişimci öğrenme fırsatları oluşturabilen okul öncesi öğretmenleri ile mümkündür. Bu çalışma yakın gelecekte okul öncesi öğretmeni olacak öğretmen adaylarının girişimcilik kavramı hakkındaki düşüncelerini ve sahip oldukları girişimcilik özelliklerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Karma yöntem tasarımlarından açıklayıcı ardışık desen kullanıldığı çalışmanın örneklemi kolay örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Çalışmanın nicel bölümünün örneklemini Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ)'den 124 ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)' den 160 olmak üzere 284 okul öncesi öğretmen adayı oluşmaktadır. Nitel bölüm ise nicel örneklemler arasından her bir örneklem grubu için 30 olmak üzere belirlenen 60 okul öncesi öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Nicel veriler Öğretmen Adaylarına Yönelik Girişimcilik Ölçeği, nitel veriler Girişimcilik Kavramı Açık Uçlu Anketi ile toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi için SPSS istatistiksel programı kullanılmış, gruplar arası fark bağımsız t testi ile analiz edilmiştir. Grup içi farkların belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testinden yararlanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda AİÇÜ okul öncesi öğretmen adaylarının girişimcilik özelliklerinin ÇOMÜ okul öncesi öğretmen adaylarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. AİÇÜ okul öncesi öğretmen adaylarının kendilerini fırsatları görme, duygusal zekâ ve yenilikçi olma özellikleri açısından ÇOMÜ okul öncesi öğretmen adaylarından daha başarılı buldukları yönündeki nitel sonuçların çalışmanın nicel sonuçları ile de desteklendiği saptanmıştır. Çalışmada ayrıca öğretmen adaylarının önemli bölümünün öğrencilerin girişimcilik becerilerinin geliştirilmesi açısından okul öncesi eğitim programını yetersiz buldukları belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenliği lisans programına girişimcilik becerisine ilişkin zorunlu derslerin eklenmesi çalışmanın önerilerindendir.
Özet (Çeviri)
The preschool period is very important in terms of acquiring entrepreneurship skills, which are among the 21st century skills by students. Improving students' entrepreneurial skills is possible with preschool teachers who can create entrepreneurial learning opportunities and who have entrepreneurial skills. The present study was conducted to examine the thoughts of teacher candidates, who will be pre-school teacher in the near future, on the entrepreneurship concept and entrepreneurship characteristics. The sampling of the study, in which Explanatory Consecutive Pattern from Mixed Method Designs was used, was created by using the Random Sampling Method. The sampling of the quantitative part of the study consisted of 284 pre-school teachers, 124 from Ağrı Ibrahim Çeçen University (ACICU), and 160 from Çanakkale Onsekiz Mart University (COMU). The qualitative section was conducted with 60 preschool teachers determined as 30 for each sampling group from the quantitative samples. The quantitative data were collected with the Entrepreneurship Scale for Teacher Candidates, and the qualitative data were collected with the Open-Ended Survey on Entrepreneurship Concept. The SPSS Statistical Program was used for the analysis of the quantitative data, and the difference between the groups was analyzed with the Independent T-test. The One-Way Variance Analysis (ANOVA) and Tukey Test were used in the determination of intra-group differences. The qualitative data were subjected to content analysis. As a result of the study, it was determined that the entrepreneurship characteristics the pre-school teacher candidates of AICU were significantly higher than pre-school teacher candidates of COMU. It was also found that the fact that the qualitative result of preschool teacher candidates of AICU perceived themselves more successful than COMU preschool candidates in terms of seeing opportunities, emotional intelligence and innovative characteristics was supported by the quantitative results of the study. It was also found in the study that an important part of the teacher candidates found the pre-school teaching program insufficient for the development of entrepreneurial skills of teacher candidates. The addition of compulsory pre-school teaching license courses to the curriculum is among the recommendations of the study.