The interrograte of distinction between violation and human error in onboard: A qualitative research in an airline company in Turkey
Uçakta ihlal ve insan hatası arasındaki ayrımın sorgulanması: Türkiye'deki bir havayolu şirketinde nitel bir araştırma
  1. Tez No: 671202
  2. Yazar: SAFA MOHAMMED ABDULJABBAR AL JADIR
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CENGİZ MESUT BÜKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son birkaç on yılda, Türk havacılık endüstrisi ciddi emniyet sorunları ile karşı karşıya kalmıştır. Pek çok şirkette tatmin edici seviyede emniyet uygulamaları olmasına rağmen, sahada pilotların işyerinde emniyet kültürünü artırmanın ve nihayetinde endüstrinin emniyet performansını iyileştirmenin bir yolu olarak kullanmaları için iyi duyurulmuş kurallar ve standartlar bulunmamaktadır. Bu nedenle bu araştırma, mevcut emniyet kültürünün Türkiye'deki uçakların emniyet performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Türk havacılık endüstrisinin emniyet kültürünü ve emniyet performansının olumlu etkisini iyileştirmek için adım adım bir süreç olarak kullanılabilecek bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Araştırma, tanımlayıcı teoriyi epistemolojik bir duruş olarak ve öznelliği ontolojik bir varsayım olarak benimsemiştir; bu, insanların yorumlarına ve felsefi konumla uyumlu eylemlerine bağlıdır. Ayrıca, nitel yöntemlerin araştırma için uygun olacağının varsayıldığı bir yöntem de benimsemiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelere, geçerli ve güvenilir verileri toplamak için başvurulmuştur. Hata ve ihlali ayırt etme konusundaki literatürün gözden geçirilmesi, keşifsel veri analizinden elde edilen sonuçlarla doğrulanmıştır. İnsan hatası ile ihlal arasındaki ayrımı sorgularken, adalet kültürünün gerekliliği ortaya çıkarılmıştır. Genel olarak, eğitimler ve özellikle havacılık endüstrisindeki kabin ekibinin eğitimleri için şeffaflık seviyesinin çok zayıf olduğu belirtilmelidir. Araştırmaya katılımcı olarak davet edilen 11 havayolu çalışanından sadece 6'sı olumlu yanıt vererek katılım sağlamıştır. Ek bilgilere e-posta veya telefonla da erişilemez. Katılımcıların yüksek iş yükü nedeniyle bilgi toplamada zorluklar yaşanmıştır. Havayolları, sektör içindeki mevcut itibarları için
Özet (Çeviri)
Over the past several decades, the Turkish aviation industry has faced with serious safety challenges. Although safety practices of many airline companies are at satisfactory level, the field does not have well-publicized rules and standards for pilots to use as a means of increasing the safety culture in the workplace and, ultimately, improving the safety performance of the industry. This research reveals the effect of present safety culture on safety performance of airlines in Turkey. It aims to create a framework that can be used as a step-by-step process for improving the safety culture and positive impact of the safety performance of the Turkish aviation industry. Research has embraced descriptive theory as an epistemological stance and subjectivity as an ontological assumption, which depends on people's interpretations and their actions in line with the philosophical position. It also adopted a method where it was assumed that qualitative methods would be suitable for research. Semi-structured interviews were techniques in the survey approach in order to collect valid and trustable data. The review of the literature on distinguishing between error and violation was confirmed by the results obtained from the exploratory data analysis. While interrogating the distinction between the human error and violation, the necessity of the just culture has been revealed. It should be noted in general That the level of transparency for training and particularly for training of the cabin crew in the aviation industry is very poor. 11 participants from a major airline company were invited for participation to interviews, which resulted in just 6 positive replies. Owing to high workload of respondents, difficulties in collecting information was experienced. Airlines are reluctant to make their procedures in safety public due to concerns for their reputation in the current sector. Based on evidence from the data analyzed, this research concludes that the industry, as a whole, has a positive appetite for improving safety culture; and there is a good realization that safety performance can only be achieved if the industry has a good safety culture which principally can never be achieved without confirming just culture.