Madde kullanma eğiliminin aleksitimi ve bilinçli farkındalıkla ilişkisi
Relationship of substance abuse proclivity with alexithymia and mindfulness
  1. Tez No: 671221
  2. Yazar: FEYZA MOLLAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, madde kullanma eğilimi, aleksitimi ve bilinçli farkındalık kavramlarının özelliklerinin ortaya konması ve elde edilen verilerin aydınlatılması sonucunda üniversite öğrencileri örnekleminde; madde kullanma eğilimi, aleksitimi ve bilinçli farkındalıkla karşılaştırılarak aralarındaki ilişki saptanmıştır. Madde kullanma eğilimi, aleksitimi ve bilinçli farkındalığın çeşitli sosyodemografik verilerle ilişkisinin incelenmesine yer verilmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi öğrencisi olan 209 kız 101 erkek öğrenciden meydana gelmektedir. Anket uygulamaları için gönüllü olan katılımcılara Madde Kullanma Eğilimi, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin madde kullanma eğiliminin aleksitimi ve bilinçli farkındalıkla ilişkisini incelemek için betimsel türde ilişkisel tarama modeli gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testlerden faydalanılmıştır. Bu bağlamda bağımsız iki grubun puanlarının karşılaştırılması için Bağımsız Örneklemler İçin T Testi, iki grubun puanlarının karşılaştırılması için Tek Yönlü Anova Testi ve değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre bilinçli farkındalık ve madde kullanma eğilimi arasında düşük düzeyde ve negatif (r=-0,272), bilinçli farkındalık ve aleksitimi arasında orta düzeyde ve negatif (r =-0,509) ve aleksitimi ile madde kullanma eğilimi arasında düşük düzeyde ve pozitif (r = 0,277) bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, as a result of revealing the properties of substance abuse proclivity, alexithymia, and mindfulness concepts and analyzing the data obtained from cited three, the relationship between the substance abuse proclivity, alexithymia and mindfulness was determined with the survey research by comparing in the sample of university students. It is included the relationship analysis between substance abuse proclivity, alexithymia, and mindfulness with various sociodemographic data. The sample of the study consists of 209 female and 101 male students who are students of Istanbul University and Üsküdar University. Substance Abuse Proclivity Scale, Toronto Alexithymia Scale, and Mindfulness Attention Awareness Scale were used to gather data from participants who volunteered for the questionnaire. A relational survey method in descriptive type was employed in order to examine the relationship of university students' substance abuse proclivity with alexithymia and mindfulness. Research data were analyzed in SPSS 26.0 package program. Parametric tests were used to analyze the data. In this context, T Test was used to compare the scores of two independent groups for Independent Samples, One-Way Anova Test to compare the scores of the two groups, and Pearson Product Moment Correlation Analysis to examine the relationship between variables. According to result of study, it was found low level and negative (r = -0,272) relation between mindfulness and substance abuse proclivity, moderate and negative (r = -0,509) relation between mindfulness and alexithymia and low level and positive (r =, 277) relationship between alexithymia and substance abuse proclivity.